slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

Zdrowie

Kiedy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?

Celem fizjoterapii jest przywracanie, poprawa lub utrzymywanie sprawności fizycznej. Z pomocy fizjoterapeuty korzystają więc nie tylko osoby chore lub po przebytych urazach, ale też sportowcy i osoby chcące rozwijać swoje zdolności ruchowe. Jakie przesłanki powinny nas skłonić do wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Czym fizjoterapia różni się od rehabilitacji?

Dla wielu osób fizjoterapia jest tym samym co rehabilitacja. W rzeczywistości dziedziny te różnią się zakresem działań. Celem rehabilitacji jest przywrócenie człowieka do zdrowia poprzez stosowanie różnego rodzaju metod psychologicznych i fizycznych. Natomiast fizjoterapia koncentruje się przede wszystkim na poprawie kondycji fizycznej pacjenta, jej zakres działań jest więc węższy niż w przypadku rehabilitacji.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta znajduje się w Polsce na liście samodzielnych zawodów medycznych. Specjalista z tej dziedziny zajmuje się leczeniem dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo naczyniowego oraz oddechowego. Głównym elementem pracy fizjoterapeuty jest rozwijanie, podtrzymywanie i przywracanie zdolności funkcjonalnych i ruchowych pacjenta.

Jakie schorzenia leczy fizjoterapeuta?

Przeważającą grupę pacjentów w gabinetach fizjoterapeutycznych stanowią osoby po przebytych udarach, urazach czaszki, mózgu i rdzenia kręgowego, uszkodzeniach stawów lub złamaniach oraz dorośli i dzieci z wadami postawy. Fizjoterapeuci sprawują również opiekę nad osobami cierpiącymi na choroby przewlekłe, przede wszystkim stwardnienie rozsiane oraz astmę.

Kto może zgłosić się do fizjoterapeuty?

Wiele osób trafia do gabinetu fizjoterapeutycznego z polecenia lekarza. Zwykle kierowane są tam osoby po przebytych chorobach lub urazach, cierpiące z powodu zaburzeń pracy narządów ruchu. Każdy z nas może jednak skorzystać z dobrodziejstw fizjoterapii. Dotyczy to między innymi osób zmagających się z różnego rodzaju bólami, związanymi np. z trybem pracy (siedzący, stojący, praca fizyczna), czy też osoby regularnie uprawiające sport. Pomoc fizjoterapeuty jest też nieoceniona przy leczeniu wad postawy zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Na czym polega fizjoterapia?

Fizjoterapia opiera się na wykorzystaniu naturalnej energii fizycznej, a dokładniej zjawiska reaktywności na bodźce. Główne metody stosowane w fizjoterapii to masaż, terapia ruchem (kinezyterapia), a także leczenie za pomocą prądu elektrycznego, laserów, zimna, ciepła, pola magnetycznego (fizykoterapia) lub wody (hydroterapia).