Tutaj jesteś

Zioła na cholesterol – co warto o niech wiedzieć?

3 października 2022 Zdrowie zioła na cholesterol

Cholesterol występuje w naszym organizmie w sposób naturalny. Problemem nie jest więc sama jego obecność, a gromadzący się nadmiar dostarczany wraz z pożywieniem. Czym jest cholesterol i jakie są przyczyny powstawania nadwyżki? Jakie zioła stosować na obniżenie jego poziomu? Podpowiadamy. 

Cholesterol – czym jest i jakie są przyczyny jego nadmiaru?

Cholesterol jest organiczną substancją tłuszczową, która pełni w organizmie wiele funkcji. Uczestniczy ona w produkcji hormonów, bierze udział w wytwarzaniu witaminy D i wpływa na pracę mózgu. Należy zdawać sobie sprawę, że problemem nie jest sam cholesterol, ale jego nadmiar. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu wystarczy cholesterol produkowany przez organizm. Jego nadwyżka przyjmowana jest wraz z pokarmem.

Przyczyną występowania wysokiego cholesterolu może być nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej. Do jego powstawania może przyczyniać się również nadwaga. Duże znaczenie ma także wiek i płeć. Po ukończeniu 30. roku życia poziom cholesterolu wzrasta naturalnie. U kobiet wyraźniej rośnie on po menopauzie, a u mężczyzn po osiągnięciu wieku 50 lat. 

Jakie zioła stosować na obniżenie cholesterolu?

Przed zażyciem leków warto zastosować zioła na cholesterol. Jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu jest aloes. Zawarte w nim substancje aktywne skutecznie chronią przed miażdżycą. Na zbyt wysoki poziom cholesterolu pozytywnie wpływa również len. Zmniejsza on stężenie lipidów we krwi, a także jest doskonałym źródłem błonnika, witamin z grupy B i składników mineralnych.

W przypadku tej przypadłości znakomicie sprawdzi się również karczoch. Zawiera on cynarynę, czyli substancję, która skutecznie chroni komórki wątroby oraz wspiera działanie tego narządu. Wpływa ona również dobrze na funkcjonowanie woreczka żółciowego. Działanie to może się przełożyć na obniżenie poziomu cholesterolu.

Mieszanki stosowane na problemy z cholesterolem zawierają często łupiny babki jajowatej. Pełnią one ważną rolę w procesie regulowania pracy jelit. Są dobrym źródłem błonnika, a także zawierają pektyny, które ograniczają wchłanianie żółci. Jest ona jednym ze składników cholesterolu. Regularne zażywanie łupin zmniejsza ilość złego cholesterolu jednocześnie przyczyniając się do powstawania dobrego.

Jak powszechnie wiadomo – lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby kontrolować poziom cholesterolu, zaleca się przeprowadzanie regularnych badań krwi. Jeżeli wykażą one podwyższony poziom tego parametru nie należy czekać, a niezwłocznie reagować. Leki warto jednak zastąpić naturalnymi sposobami, jakimi bez wątpienia jest stosowanie ziół. 

Redakcja slimxl.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dieta, zdrowie, sport oraz stylowy lifestyle łączą się, aby pomóc Ci w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia i witalności! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca diety, zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej łączy się z inspirującymi artykułami o codziennych nawykach i życiu pełnym energii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

cytrulina