Tutaj jesteś

Jak poradzić sobie z atakami paniki?

26 sierpnia 2022 Zdrowie ataki paniki

Szacuje się, że ataków paniki może doświadczać nawet 9% populacji. Fachowo stan ten określa się jako nagły, zupełnie niespodziewany napad lęku, który zwykle nie jest związany ze stanem realnego zagrożenia. Jak wygląda atak paniki? Skąd się bierze? Jak go leczyć? Wyjaśniamy.

Jak wygląda atak paniki?

Atak paniki to okres odczuwania bardzo silnego lęku, który powoduje wystąpienie szeregu objawów somatycznych i poznawczych. Wśród nich możemy wymienić:

  • ból w klatce piersiowej,
  • przyspieszoną akcję serca,
  • nudności,
  • drżenie ciała lub mięśni, 
  • drętwienie kończyn,
  • duszności,
  • spłycony oddech,
  • hiperwentylację,
  • uczucie dławienia,
  • zawroty głowy,
  • uczucie oszołomienia.

Atak paniki pojawia się niespodziewanie i gwałtownie osiąga maksymalne natężenie. Osoba doświadczająca ataku odczuwa paniczny strach przed śmiercią lub utratą kontroli nad sobą. Może pojawić się derealizacja, czyli poczucie utraty pełnego kontaktu ze światem, a także depersonalizacja, czyli poczucie, że myśli, emocje i działania oddzielają się od niej, nie są jej częścią.

Objawy ataku zwykle utrzymują się od 5 do 20 minut, jednak w niektórych przypadkach okres ten może wydłużyć się nawet do kilku godzin. 

Jakie są przyczyny ataków paniki?

Nie ma jednoznacznej przyczyny powstawania ataków paniki. Udowodniono jednak, że skłonność może być dziedziczona. Jako epizod występujący nagle może pojawić się w odpowiedzi na silny, przewlekły stres lub gwałtowne zmiany w życiu. 

Jak sobie pomóc?

Istnieje wiele sposób radzenia sobie z trwającym atakiem paniki. Jedną z najpowszechniejszych – i najskuteczniejszych – metod jest prawidłowy oddech. Kiedy czujesz, że Twoje serce bije szybciej, ciało zaczyna drżeć, a w Twojej głowie pojawia się wzmożone uczucie lęku, skup się na spokojnym oddychaniu. Bierz wdech, licząc do 4, i rób wydech, licząc do 5-6. 

Co zrobić, kiedy osoba w Twoim otoczeniu doświadczy ataku paniki? Nawiąż z nią kontakt – zapewnij ją o wsparciu, powiedz jej, że jest bezpieczna. Pomóż jej kontrolować oddech i przyjąć wygodną, stabilną pozycję. Możesz spróbować odwrócić jej uwagę od doznawanych objawów, zadając pytania niezwiązane z atakiem.

Psychoterapia – skuteczna broń w walce z atakami paniki

Ataki paniki mogą się powtarzać, dlatego już po pierwszym epizodzie warto udać się do specjalisty. W leczeniu napadów paniki wykorzystuje się psychoterapię i farmakoterapię. Najczęściej stosowaną metodą terapeutyczną jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Proces terapeutyczny najczęściej trwa od 10 do 15 sesji. 

Skuteczną pomoc w walce z atakami paniki oferuje PsychoMedic, czyli profesjonalna Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna, której oddziały rozmieszczone są na terenie całego kraju. Klinika oferuje także psychoterapię online.

fot. materiały prasowe

Redakcja slimxl.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dieta, zdrowie, sport oraz stylowy lifestyle łączą się, aby pomóc Ci w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia i witalności! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca diety, zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej łączy się z inspirującymi artykułami o codziennych nawykach i życiu pełnym energii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak utrzymać wysportowaną sylwetke