Tutaj jesteś

Jak działa kreatyna?

22 maja 2022 Zdrowie jak działa kreatyna


Każda osoba, która prowadzi aktywne sportowe życie lub przynajmniej planuje w niedługiej przyszłości zacząć ćwiczyć, z całą pewnością wie, jak ważne jest przyjmowanie odpowiednich suplementów. Pozwalają one nie tylko wspomagać organizm podczas silnego wysiłku fizycznego, lecz również dostarczać do niego potrzebne składniki odżywcze. Nie da się ukryć, że zdecydowanie jednym z najczęściej stosowanych środków wspomagających jest kreatyna. Jak działa kreatyna i czym tak w ogóle ona jest?

Czym jest kreatyna?

Zanim przejdzie się do tego, jak działa kreatyna i jakie można dzięki niej osiągnąć efekty w zakresie tężyzny fizycznej, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, czym ona tak w ogóle jest.
Kreatyna to związek chemiczny, który naturalnie występuje w ludzkim ciele, a w zdecydowanej większości w mięśniach oraz w ścięgnach. Co więcej, znaleźć ją można także w mózgu, wątrobie czy też w nerkach. Kreatyna dostarczana jest do organizmu w pokarmie, a jej spore ilości znaleźć można w mięsie i rybach. Co jednak ciekawe, nie jest zaliczana do produktów niezbędnych, a jej dzienne zapotrzebowanie jest niezwykle niskie.

Jak kreatyna oddziałuje na ciało?

Skoro kreatyna nie ma tak dużego znaczenia dla ludzkiego organizmu i nie musimy jej przyjmować zbyt wiele, to dlaczego substancja ma tak ogromne znaczenie dla sportowców i osób aktywnych? Jak się okazuje, jest ona odpowiedzialna za odnawianie cząsteczek o nazwie ATP. Są one podstawowym występującym w ludzkim ciele nośnikiem energii. To one dają siłę do pracy, codziennego funkcjonowania, lecz również do ćwiczeń. Oczywiście wiedzieć trzeba, że w przypadku ćwiczeń dostarczanie wystarczającej ilości kreatyny poprzez posiłki nie jest możliwe. Z tego też powodu stosuje się specjalne suplementy. Co się wiec stanie, jeśli przyjmować się będzie kreatynę?

Dodatkowa suplementacja kreatyny powoduje, że organizm ma znacznie więcej energii, a to przekłada się na możliwość realizowania dłuższych i znacznie intensywniejszych planów treningowych. W efekcie tego osiąga się lepsze przyrosty mięśni, poprawia się wytrzymałość, ciało się szybciej regeneruje, a także poprawie ulega kondycja. Następuje również wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej.
Czy kreatyna ma jakieś skutki niepożądane? Jak się okazuje, jest to środek stosunkowo bezpieczny, którego przyjmowanie nie wiąże się z żadnymi zagrażającymi ciału efektami ubocznymi. W przypadku przyjmowania jej zbyt długo pojawić się może co najwyżej biegunka lub wymioty. Jest to jednak przypadek stosunkowo rzadko spotykany.

Redakcja slimxl.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dieta, zdrowie, sport oraz stylowy lifestyle łączą się, aby pomóc Ci w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia i witalności! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca diety, zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej łączy się z inspirującymi artykułami o codziennych nawykach i życiu pełnym energii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?