slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

Suplementy z witaminą D
Zdrowie

Suplementy z witaminą D – droga do zdrowia

Nic tak nie poprawia humoru i stanu naszego zdrowia, jak relaks w pełnym słońcu. Jednak w naszych warunkach klimatycznych mamy problem z odpowiednią ilością witaminy D ze względu na krótkie lato i powszechne niedobory. Oczywiście przyswajanie witaminy D w formie naturalnej jest najlepsze, ale w sytuacji braku dostępu do słońca warto zdecydować się na suplementację.

W czym pomaga witamina D?

Witamina D pomaga w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej, gdyż ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie pomaga więc w utrzymaniu zdrowych i mocnych kości oraz zębów, co jest istotne w profilaktyce krzywicy, osteoporozy i osteopenii. 

Witamina D ma również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, co pozwala zmniejszyć ryzyko upadków spowodowanych osłabieniem mięśni i niestabilnością postawy, na które narażone są zwłaszcza osoby powyżej 60. roku życia. Na tym jednak nie kończy się rola witaminy D w organizmie – wspiera ona także prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i bierze udział w procesie podziału komórek. 

Groźne niedobory

Witamina D występuje w niektórych produktach spożywczych, między innymi w mleku, jajach i tłustych rybach morskich, takich jak makrela, łosoś, miecznik i dorsz. Niestety jej ilość w tych pokarmach jest niewystarczająca. Latem odpowiednią dawkę witaminy D możemy dostarczyć, eksponując naszą skórę na słońce. Zimą i jesienią nasłonecznienie jest zbyt niskie, dlatego niedobór witaminy D możemy uzupełnić, stosując suplementy diety. 

Wśród objawów, które mogą świadczyć o niedoborze witaminy D, wymienia się przede wszystkim zwiększoną podatność na złamania, spadek koncentracji, pogorszenie nastroju, chroniczne zmęczenie, bezsenność, utratę apetytu, biegunki i bóle kostno-stawowe. Witamina D jest nazywana „witaminą słońca”, gdyż jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. To między innymi dlatego na jej niedobór jesteśmy szczególnie narażeni w okresie jesienno-zimowym.

Suplementy najlepiej z apteki

Kiedy szukamy odpowiedniego preparatu, suplementy z witaminą D z apteki gwarantują najwyższą jakość. Farmaceuta wybierze najlepszy produkt dla potrzeb naszego organizmu. Ważne też, aby suplementować witaminę D regularnie, tylko wtedy mamy bowiem szansę podwyższyć jej poziom.