slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

Dieta Sport Zdrowie

Odchudzanie zimą nie musi być trudne

Nie ma się co oszukiwać. Zima to nie jest czas specjalnie sprzyjający gubieniu zbędnych kilogramów. Natura zaprojektowała nas w taki sposób, że kiedy robi się odrobinę chłodniej to nasze organizmy starają się raczej zgromadzić tkankę tłuszczową niż ją spalić. Ma to swoje biologiczne uzasadnienie i w określonych warunkach jest to mechanizm ułatwiający przetrwanie, jednak czasy i okoliczności, w których go potrzebowaliśmy uległy już przecież zmianie. Mechanizm ten nie jest też na tyle silny, że nie można sobie z nim poradzić w dość łatwy sposób.

Wiedza w tej dziedznie

Co więcej jeśli chcemy się cieszyć doskonałą formą na lato to właśnie jesień i zima są ostatnią chwilą żeby wziąć się za siebie i nadrobić zaległości w dbaniu o szczupłą sylwetkę. Jednym przyjdzie to szybciej, innym dłużej i zależne jest od indywidualnych predyspozycji takich jak nasz wiek, dotychczasowa aktywność fizyczna i stopień zaniedbań jakich do tej pory dopuściliśmy się w tej dziedzinie. Na szczęście aktualny poziom wiedzy jakim dysponujemy w dziedzinie funkcjonowania ludzkiego organizmu jest naszym niewątpliwym sprzymierzeńcem i to co kiedyś wydawało się dość trudne jest dziś możliwe do przeprowadzenia w dość prosty sposób.

Podstawy odchudzania

Chociaż mamy dziś do dyspozycji cały szereg udogodnień sprzyjających dbaniu o szczupłą sylwetkę, to jednak podstawy od zawsze pozostają takie same. Żeby zgubić nadprogramowy tłuszczyk trzeba wprowadzić w swoim życiu dość istotne zmiany. Mianowicie niezbędną będzie wprowadzenie większej ilości ruchu (trening) i zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii (dieta). Te dwa połączone elementy, bez wątpienia sprawią, że poprawimy nie tylko swój wygląd zewnętrzny ale również i stan zdrowia.
Żeby schudnąć nie trzeba od razu zakatowywać się na siłowni, czy przebiegać setek kilometrów w lesie czy na bieżni. Wbrew powszechnej opinii nie trzeba również, a nawet jest to wysoce niewskazane, urządzać sobie głodówek. Dieta powinna być, co prawda niezbyt kaloryczna, ale za to zbilansowana i dostarczająca dokładnie tyle energii ile potrzebujemy. Ilość kalorii zależna jest od indywidualnych cech każdego z nas (wieku, wagi, płci) i poziomu codziennej aktywności fizycznej jaką wykonujemy poza treningiem. Może się to wydawać dość skomplikowane na pierwszy rzut oka, ale można skorzystać z gotowych wzorów, które przygotuje dla nas dietetyk lub osoby doświadczone w żywieniu sportowym. Prawidłowej kompozycji składników odżywczych mogą nam też dostarczyć koktajle odchudzające dostępne w sklepach z suplementami i odżywkami.