Tutaj jesteś

Kiedy brać magnez?

22 września 2020 Dieta

Jednym z najpopularniejszych suplementów diety jest magnez. To właśnie o niego najczęściej pytamy w aptekach. Jakie są jego właściwości? W czym nam pomaga? A także kiedy i w jakich sytuacjach warto go stosować? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Magnez – jakie ma właściwości?

Magnez to bardzo ważny pierwiastek w naszym organizmie. Stanowi on podstawowy budulec kości, wpływa na kurczliwość mięśni, odpowiada za prawidłową prace serca oraz nerwów i wiele więcej. Niedobory magnezu są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Początkowo odczuwamy je jako drętwienie rąk i nóg, drżenie powiek, kurcze, zawroty głowy, bezsenność, apatię, a nawet depresję. Brak magnezu może jednak prowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń, w tym arytmii serca. Oczywiście w pożywieniu znajdziemy wiele naturalnych źródeł magnezu. Zawierają go między innymi pestki dyni, otręby pszenne, kakao, migdały, kasza, płatki owsiane, groch, banany, a nawet natka pietruszki i szpinak. Niekiedy jednak prawidłowa dieta nie wystarczy i konieczna staje się suplementacja tego składnika.

Magnez – jak rozpoznać niedobór?

Z niedoborem magnezu walczy aż 2 procent światowej populacji. To oznacza, że problem jest naprawdę poważny. W pewnych grupach społecznychta przypadłość może pojawiać się częściej. To powszechne zjawisko chociażby u osób chorych na cukrzycę, a także tych, nadużywających alkoholu. Niestety niedobór magnezu może również powodować spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, jednocześnie bogatych w kwasy tłuszczowe i fosforany. Właśnie dlatego po magnez sięgają najczęściej mieszkańcy krajów rozwiniętych. Niedobór magnezu paradoksalnie wcale nie jest taki łatwy do wykrycia. Oczywiście mogą o nim świadczyć wskazane wyżej symptomy, ale te same dolegliwości mogą też oznaczać zupełnie inne schorzenie. Nie ma też rutynowych badań, które pozwoliłyby to jednoznacznie stwierdzić. Najbardziej miarodajnym badaniem jest bowiem ocena zawartości magnezu w komórce. Samo badanie krwi może okazać się niewystarczające.

Magnez – kiedy uzupełniać niedobór?

Średnie zapotrzebowanie na magnez po 30 roku życia u kobiet wynosi 265 mg na dobę. Z kolei u mężczyzn 350 mg na dobę. Lekarze zalecają jednak jego nieco wyższe spożycie – o mniej więcej 50-70 mg na dobę. Warto również pamiętać o tym, że w pewnych sytuacjach zapotrzebowanie może się zmieniać. Stanie się tak z wiekiem, w okresie ciąży albo w okresie karmienia. Stosowanie preparatów z magnezem zalecany jest również profilaktyczne w przypadku ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

Redakcja slimxl.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dieta, zdrowie, sport oraz stylowy lifestyle łączą się, aby pomóc Ci w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia i witalności! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca diety, zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej łączy się z inspirującymi artykułami o codziennych nawykach i życiu pełnym energii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Suszone owoce i bakalie