L-karnityna jest jednym z najpopularniejszych składników reduktorów tłuszczu. Substancja ma wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej i wspierać odchudzanie. Jakie są właściwości l-karnityny i czy rzeczywiście warto ją stosować?
Czym jest l-karnityna?
L-karnityna jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do substancji witaminopodobnych. Naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Możne być syntezowana albo dostarczana wraz z pożywieniem. Źródłami l-karnityny w diecie są mięso, przetwory mleczne oraz ryby. Substancja transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie dochodzi do ich spalenia, czyli utlenienia.
W przypadku suplementów diety z l-karnityną jeszcze do niedawna problemem była niska biodostępność substancji. Badania wykazały jednak, że zawartość składnika w mięśniach zwiększa insulina. Wydzielanie hormonu zwiększa się podczas spożycia węglowodanów. Przekłada się to z kolei na efektywniejsze wykorzystanie l-karnityny. Suplementacja składnika wymaga zatem towarzystwa węglowodanów.
Właściwości l-karnityny
L-karnityna, jak zostało wcześniej wspomniane, odpowiada za transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Następuje w nich przemiana wspomnianych związków na energię zasilającą komórki. L-karnityna bierze też udział metabolizmie lipidów. Ma zdolność obniżenia stężenia cholesterolu i triacylogliceroli.
Substancja wykazuje ponadto wpływ na działanie hormonów, w tym testosteronu czy hormonów tarczycy odpowiadających za spalanie tłuszczów. Składnik uczestniczy w transporcie zbędnych metabolitów na zewnątrz komórki, a jej obecność w tkance brunatnej noworodków może wskazywać na jej istotną rolę w termogenezie i przystosowywaniu organizmu do środowiska. Co więcej, l-karnityna nasila spalanie kwasów tłuszczowych, co może zapobiegać otyłości.
Omawiany składnik ma również właściwości przeciwutleniające. Działa ochronnie i stabilizująco na fosfolipidy i białka obecne w błonach komórkowych. Substancja wykazuje ponadto zdolność trwałego łączenia składników organicznych z jonami metalu, np. żelaza, co ułatwia ich transport i usuwanie, jeśli występują w nadmiernej ilości. L-karnityna uczestniczy też w przemianach węglowodanów. Jeśli występuje jej wystarczająco dużo w mięśniach, zmniejsza się wykorzystywanie glikogenu jako źródła energii, co jest ważne przy intensywnym wysiłku fizycznym.
Czy l-karnityna pomaga schudnąć?
L-karnityna zwiększa wykorzystanie tłuszczów w organizmie, a także sprawia, że ciało wytwarza więcej energii. Dzięki wspomnianym właściwościom substancja może ograniczyć odkładanie się tkanki tłuszczowej, a także poprawić wydolność organizmu. Wysoki poziom l-karnityny pozwala wykorzystywać więcej kwasów tłuszczowych jako materiał energetyczny. Oznacza to, że w trakcie wysiłku nie zużywa się za dużo glikogenu.
Właściwości odchudzające l-karnityny nie zostały niestety udowodnione. W redukcji nadmiarowych kilogramów nadal najlepiej sprawdza się dieta z deficytem kalorycznym oraz regularny wysiłek fizyczny. Suplementację l-karnityny warto jednak rozważyć, gdy uprawia się sporty wytrzymałościowe. Składnik zwiększa wydolność wysiłkową, dzięki czemu motywuje do treningu i pozwala ćwiczyć przez dłuższy czas.
Podstawą odchudzania powinny być regularny wysiłek fizyczny oraz zdrowa, zbilansowana dieta. Przyjmowanie suplementów z l-karnityną w żadnym wypadku nie zastąpi tych czynników i nie da charakterystycznych dla nich rezultatów. Stosowanie preparatów z omówionym związkiem może stanowić jednak dodatkową motywację w trakcie odchudzania. Niewykluczone, że w połączeniu z dietą i ćwiczeniami uaktywnią się właściwości substancji przydatne w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej i nadmiarowych kilogramów. Suplementacja l-karnityną zalecana jest jednak przede wszystkim osobom trenującym sporty wytrzymałościowe, dlatego że składnik może wpływać korzystnie na wydolność organizmu.