Ciężko być zadowolonym ze swojego wyglądu, gdy całe ciało pokrywa gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Niektórzy walczą z nią latami. Potrafią cierpieć na nadwagę dosłownie od czasów swojej młodości i przechodzić na najróżniejsze diety, które i tak nie wywołują efektu chudnięcia albo powodują późniejsze powstanie efektu jojo. Podstawowym błędem bywa tutaj brak odpowiedniego przygotowania. A wymaga go dosłownie każda dieta odchudzająca. Organizm trzeba zatem najpierw przygotować do diety, zamiast rzucać się od razu na głęboką wodę i wierzyć w to, że „jakoś to będzie”.
Oczyszczanie organizmu
Przed przejściem na dietę zaleca się przeprowadzić dogłębne oczyszczanie organizmu. Nie musi być ono długie. Nawet kilkudniowe oczyszczanie świetnie zda egzamin, choć warto je trochę przedłużyć i przeciągnąć do jednego lub dwóch tygodni. W tym okresie jadłospis powinien bazować na płynnych pokarmach. Nie trzeba ograniczać się tylko do nich, ale przynajmniej dwa dni w ciągu tygodnia powinny składać się wyłącznie z napojów, zup, kremów, soków oraz koktajli. Trzeba też przyzwyczaić się do picia wody i spożywać ją w ilości wynoszącej przynajmniej dwa litry na dzień. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ płyny doskonale wypełniają żołądek i w ten sposób mogą go delikatnie obkurczyć. Przyda się to później, podczas samego odchudzania. Gdy żołądek będzie mniejszy, nawet niskokaloryczna dieta nie doprowadzi do pojawienia się uczucia głodu.
Psychiczne przygotowanie
Każda dieta odchudzająca wymaga również przygotowania psychicznego. A to z nim ludzie mają największy problem. Niby chcą schudnąć, ale jednak potrafią zawsze znaleźć jakąś wymówkę, byleby tylko pójść ze znajomymi na pizzę albo zjeść ulubionego batona. A bo pojawiły się problemy w pracy, nie ma czasu na ugotowanie zupy lub sklep był zamknięty, więc trzeba było zamówić coś do domu. Te wszystkie pokusy przestają mieć jednak znaczenie i tracą na wartości, gdy cel staje się wyraźny, a człowiek nader wszystko pragnie go osiągnąć. Zrzucenie wagi w pierwszych tygodniach powinno stać się priorytetem. Dopiero potem, gdy dieta odchudzająca stanie się już czymś bardziej normalnym, można będzie potraktować ją jako element codzienności, a nie nadrzędną kwestię.
Przejście na dietę odchudzającą nie jest niczym trudnym. Bardzo ciężko jest jednak na niej wytrwać i sprawić, by nowe nawyki stały się czymś stałym. Z tego powodu lepiej nie robić niczego gwałtownie i na szybko, a poświęcić więcej czasu na dokładne przygotowanie się do zmiany jadłospisu. Później wystarczy już tylko odrobina motywacji i samozaparcia.