slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

Dieta Lifestyle

Informacje na temat diety bezglutenowej

Jeśli by chcieć wybrać jedną, najbardziej rozpoznawalną i medialną dietę, z całą pewnością będzie to dieta bezglutenowa. I choć jej popularność nieco osłabła, to jednak w chwili największego zainteresowania słyszał o niej dosłownie każdy. Na czym ta dieta polega i tak właściwie to dla kogo jest ona odpowiednia?

Czym właściwie jest gluten?

Żeby zrozumieć, na czym polega dieta bezglutenowa, trzeba najpierw zdać sobie sprawę z tego, czym tak właściwie jest ten gluten. I choć nazwa ta brzmi co najmniej zagadkowo, to wyjaśnienie jest prostsze, niż można by przypuszczać. Glutenu bowiem jest mieszanką białek, które wchodzą w skład wielu rodzajów zbóż.
Gluten dla większości osób jest całkowicie neutralny. Są jednak osoby, które cierpią na chorobę o nazwie celiakia. Osoby te po zjedzeniu glutenu natychmiastowo doznają bardzo nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych, które mogą być nawet zagrożeniem dla życia. Wiele osób posiada również najzwyczajniej w świecie alergię na gluten, która często mylona jest z alergią na pszenicę. Również i oni mogą mieć nieprzyjemne doznania zdrowotne po zjedzeniu produktów z glutenem. Jest jeszcze trzecia, najliczniejsza grupa osób, która posiada subiektywne przekonanie, że jedzenie produktów z glutenu powoduje pogorszenie ich samopoczucia i stanu zdrowia, choć nie posiadają ani celiakii, ani też uczulenia.

Produkty zakazane

No dobrze, lecz tak właściwie to jakie produkty powinno się wyeliminować, jeśli chce się wprowadzić do jadłospisu dietę bezglutenową? Choć zboża, które zawierają gluten to tylko pszenica, jęczmień, żyto i owies, to jednak lista produktów niezalecanych jest ogromna. Zakazane jest zatem spożywanie wszystkich produktów wykonanych z tymi zbożami, a także piwa, czy też makaronów i kasz. Mało tego, nie powinno się jeść również naleśników, klusków i pierogów czy też wszelkiego rodzaju kotletów z panierką wykonaną z mąki z jednego z wyżej wymienionych zbóż.

Czy ma to sens?

Jak więc widać, dieta bezglutenowa nie należy do najłatwiejszych i z całą pewnością do najwygodniejszych. Czy jej stosowanie i wysiłek włożony w to, aby jej przestrzegać, ma właściwie jakiś większy sens dla kogoś, kto nie cierpi na poważną chorobę, jaka jest celiakia ? Jak najbardziej tak, ponieważ stosowanie tej diety nie ma żadnego negatywnego skutku dla zdrowia, a jedynie może być nieco niewygodne, ponieważ produkty bezglutenowe nie są tak powszechnie dostępne. Jeśli jednak ktoś na takiej diecie czuje się po prostu lepiej, jak najbardziej jest wskazanie ku temu, aby ją stosował.