slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

Dieta

Informacje na temat diety wegetariańskiej

Choć dieta wegetariańska na świecie funkcjonuje w najlepsze już od wielu dekad, to jednak w Polsce zaczęła być popularna dopiero kilkanaście lat temu. W wyniku tego narosło wokoło niej wiele niejasności, mitów i czasem zwyczajnie kłamstw. Dlatego też dobrze jest zaczerpnąć nieco wiedzy na jej temat, a być może i my samy zaczniemy ja stosować?

Czym jest wegetarianizm?

Dieta wegetariańska to taki sposób żywienia, który jest pozbawiony produktów mięsnych. Osoba, która jest wegetarianinem, spożywa produkty pochodzenia zwierzęcego, ale nie same zwierzęta. Może zatem jeść np. ser, mleko czy też jajka, lecz szynki, czy tatara już nie. Dieta wegetariańska opiera się w głównej mierze na warzywach i owocach, pod najróżniejszymi postaciami.

Rodzaj diet wegetariańskich

Oczywiście dieta tego typu posiada liczne odmiany, które różnią się pomiędzy sobą dozwolonymi do jedzenia pokarmami. Przykładowymi odmianami wegetarianizmu są:

– weganizm — każdy produkt pochodzenia zwierzęcego jest zabroniony,

– frutarianizm — dozwolone jest jedzenie tych owoców i warzyw, których nie spowoduje się śmierci. Z tego powodu np. jedzenie marchwi jest niedozwolone,

– owowegetarianizm — jedynym produktem pochodzenia zwierzęcego, który można jeść, są jaja.

Wady i zalety wegetarianizmu

No dobrze, ale właściwie, dlaczego ludzie decydują się na taki, jakby nie patrzeć radykalny krok? W końcu rezygnują z jedzenia, które często dla wielu osób jest podstawą żywienia. Dużą rolę odgrywa tu strona ideologiczna, lecz przekłada się to na całkiem wymierne korzyści, lecz także i negatywne strony.
Do zalet takiego żywienia zaliczyć można spożywanie o wiele mniejszej ilości tłuszczów i kwasów nasyconych. Nie jedząc mięsa, spożywa się małą ilość kalorii, ogromne ilości witamin i minerałów. Powoduje to, że wegetarianie o wiele rzadziej chorują na cukrzyce, nadwagę, nadciśnienie czy też na udary mózgu i zawały serca.
Niestety wegetarianizm nie jest pozbawiony wad. Dieta, z której wykluczone zostało mięso, powoduje, że człowiek spożywa zdecydowanie zbyt małą ilość białka, a także takich witamin, jak witamina D i B12. Powoduje to, że wegetarianie bardzo często cierpią na niedokrwistość, anemie, a nawet krzywice i demineralizacje kości. Powoduje to, że każdy wegetarianizm, aby móc zbilansować swoją dietę, zmuszony jest często do dodatkowej suplementacji składników mineralnych, które niedostarczane są tradycyjną drogą, czyli poprzez pożywienie. Niemniej jest to dieta, którą warto wziąć pod uwagę, szukając nowego sposobu codziennego żywienia.