Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania to jeden ze sposobów na to by zachować dobre zdrowie i samopoczucie. Prawidłowa i zbilansowana dieta, czyli taka, która dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, niesie ze sobą wiele korzyści. Stosowanie odpowiednich nawyków żywieniowych sprawia, że cieszymy się dobrym samopoczuciem. Mamy więcej energii do działania, posiadamy większą odporność na różnego rodzaju choroby i stres. Możemy cieszyć się doskonałą sylwetką i wyglądem skóry.
Jaka jest rola błonnika w diecie i czym jest dieta bogata w błonnik, tego dowiecie się z naszego artykułu
Dieta bogata w błonnik – rola błonnika
Ważną rolę w prawidłowym odżywianiu pełni błonnik, czyli substancja pochodzenia roślinnego. Głównym źródłem błonnika są produkty zbożowe, owoce i warzywa. Wśród produktów zbożowych dostarczających tą substancję, wymienić możemy między innymi: kasze gryczaną i jęczmienną, ryż brązowy, pieczywo żytnie, płatki zbożowe, czy otręby. Najlepszym źródłem błonnika w owocach są czarne jagody, jeżyny, porzeczki i maliny; natomiast w warzywach: różnego rodzaju fasole, groch, seler, botwina i bób. Błonnik w diecie niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego organizmu i jego prawidłowego działania. Zapobiega on między innymi chorobom układu krążenia, czyli niewydolności serca, chorobie wieńcowej, zawałowi serca i udarowi mózgu. Dzieję się tak, ponieważ błonnik działa ochronnie na nasz układ krążenia, przykładowo obniżając poziom cholesterolu we krwi. Błonnik pokarmowy może także w znacznym stopniu uchronić przed chorobami nowotworowymi, czy cukrzycą. Wspomaga on także proces wydalania niestrawionych resztek pokarmów, czyli wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit.
Błonnik a choroby
Dieta bogata w błonnik jest szczególnie polecana dla osób, które cierpią na takie choroby jak: otyłość, cukrzyca, miażdżyca i kamica żółciowa. Natomiast przeciwwskazaniem dla spożywania produktów bogatych w błonnik są choroby i schorzenia takie jak stany zapalne trzustki, żołądka, jelit, dróg żółciowych, czy nieżyt przewodu pokarmowego. Pomimo tego, że błonnik przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu, jego nadmierne spożycie może nieść ze sobą negatywne skutki. Zbyt duże spożycie błonnika prowadzi między innymi do niedoboru pozostałych składników odżywczych, wapnia, żelaza i cynku, czy wzdęć. Prawidłowa norma spożywania błonnika to 25 gram na dzień dla osób dorosłych, a od 10 do 21 gram na dzień dla dzieci. Przestrzeganie tych norm uchroni nas przed niepożądanymi konsekwencjami płynącymi z nadmiernego spożywania błonnika. Jeśli będziemy spożywać produkty bogate w błonnik z umiarem, możemy pozytywnie wpłynąć na działanie naszego organizmu.