Tutaj jesteś

Bieganie na czczo – wpływ na zdrowie 

14 lipca 2022 Lifestyle bieganie na czczo

Czy bieganie na czczo jest zdrowe? Lepiej zjeść lekkostrawne śniadanie przed bieganiem czy może całkiem z niego zrezygnować? Te i wiele innych pytań chodzi po głowie początkującym biegaczom. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Czy bieganie na czczo jest zdrowe?

Wiele osób zastanawia się czy bieganie na czczo jest zdrowe dla naszego organizmu. Powstało wiele mitów z tym związanych. Z pewnością znajdziemy zwolenników jak i przeciwników obu teorii. W związku z tym warto poznać plusy jak i minusy takiej praktyki. A to wszystko zależy od intensywności naszego treningu. Jeśli planujemy bieganie na wysokiej intensywności bieganie na czczo się nie sprawdzi. A wynika to z faktu, że nasz organizm będzie potrzebował wtedy zdecydowanie więcej energii, którą będzie czerpał z posiłku. Jeśli jednak preferujemy bieganie na czczo to będziemy musieli obniżyć intensywność naszego treningu. Nie możemy też zapomnieć o nawodnieniu. Rano nasz organizm zazwyczaj jest lekko odwodniony. Dlatego należy uzupełnić płyny. Z pewnością przyczyni się to do poprawy komfortu naszego biegu.

Zobacz także: Jeść przed czy po treningu – trening siłowy

Bieganie na czczo

Co wybrać – bieganie rano czy wieczorem?

Która pora dnia jest lepsza na bieganie? Biegać rano czy wieczorem? Są to najczęściej zadawane pytania przez początkujących biegaczy. Nie ma na to jednej reguły. W obu przypadkach możemy znaleźć zalety. Bieganie rano pobudza nasz organizm do działania. Sprawia, że mamy więcej energii w ciągu dnia. Poranny trening bardziej sprawdzi się u osób, którym zależy na obniżeniu wagi. Natomiast bieganie wieczorem pozwala na odstresowanie się po ciężkim dniu w pracy oraz wpływa na jakość naszego snu. Dlatego zadając sobie pytanie: co wybrać – bieganie rano czy wieczorem musimy się zastanowić co będzie dla nas na dany moment lepsze. Czego tak naprawdę oczekujemy od biegania? Co chcemy osiągnąć? Jeśli traktujemy bieganie jako formę odstresowania po całym dniu wybierzmy trening wieczorny. W przypadku, gdy zależy nam na utracie wagi i pobudzeniu się do działania bieganie rano będzie lepszą opcją.

Kiedy najlepiej biegać?

Już wiemy, że nie ma idealnej pory na bieganie. Wszystko zależy od naszego indywidualnego podejścia. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy najlepiej biegać. Za to jest wiele czynników, które wskazują kiedy należy to robić a kiedy warto taki trening sobie odpuścić. Po dostosowaniu grafiku treningowego do naszego trybu życia musimy też zwrócić uwagę na inne aspekty. Przede wszystkim ważne jest nasze zdrowie. Jeśli zdarzy nam się jakaś kontuzja np. naciągniemy mięsień to warto odpuścić bieganie. Warunki atmosferyczne również nam mówią kiedy można biegać a kiedy lepiej pozostać w domu. Bieganie ma sprawiać nam radość, dlatego nie należy się do tego zmuszać. To ty decydujesz kiedy będziesz biegać!

Zobacz też: Co daje bieganie – poznaj efekty

Redakcja slimxl.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dieta, zdrowie, sport oraz stylowy lifestyle łączą się, aby pomóc Ci w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia i witalności! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca diety, zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej łączy się z inspirującymi artykułami o codziennych nawykach i życiu pełnym energii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?