slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

Dieta Zdrowie

Woda w diecie człowieka

Nic nie jest w stanie zastąpić człowiekowi zwykłej wody. To taki niby zwykły, a jednak niezwykły napój, który swoimi właściwościami przewyższa wszystkie inne produkty spożywcze. Bez wody człowiek nie mógłby istnieć, bo to właśnie z niej organizm składa się w ponad pięćdziesięciu procentach. A jak ją pić, by dzięki niej szybciej chudnąć? Jakie znaczenie ma woda w diecie?

Co łączy niemalże wszystkie diety odchudzające?

Tylko i wyłącznie jedna zasada – picie dużej ilości wody. Jest to też jedno z podstawowych zaleceń, które otrzymują pacjenci od dietetyków i lekarzy. Wszyscy mówią, że żeby chudnąć, trzeba pić i wybierać tutaj wyłącznie zwykłą wodę. Dlaczego jednak nie można zdecydować się na inne napoje, czyli chociażby takie soczki lub gazowaną colę, które są znacznie smaczniejsze i atrakcyjniejsze? Ponieważ natury nie da się zmienić czy oszukać. Organizm dorosłego człowieka składa się w ok. 50% z wody, więc jeżeli nie będzie ona uzupełniana na bieżąco, wszystkie komórki, narządy i tkanki powoli zaczną się rozpadać. Trzeba je natomiast nawadniać i odżywiać, jeśli mają pracować bez zarzutu i zawsze dysponować odpowiednią dla nich ilością energii. A siły na diecie zdecydowanie się przydadzą. Dzięki nim można będzie m.in. ćwiczyć i spalać jeszcze więcej kalorii!

Zero kalorii

Woda jest akurat jedynym takim produktem spożywczym, który nie zawiera dosłownie żadnych kalorii. Ani jednej! Można pić ją niemalże bez ograniczeń, ponieważ nie ma takiej opcji, by doprowadziła do wzrostu wagi. Woda w diecie niby ma za zadanie zaspokoić pragnienie, ale jednocześnie potrafi poradzić sobie z nadmiernym apetytem. W jaki sposób? Otóż nieraz bywa tak, że człowiek nieświadomie myli uczucie pragnienia z uczuciem głodu. Ma wrażenie, iż chce mu się jeść i po posiłku rzeczywiście czuje się lepiej, ale w rzeczywistości był po prostu spragniony, a wodę dostarczył sobie wraz z żywnością. Można to przetestować na sobie. Zamiast następnym razem sięgać od razu po małego batonika czy czekoladkę, lepiej nalać sobie szklankę wody i spróbować ją wypić. Może się wtedy okazać, że uczucie głodu automatycznie zniknie. A woda jest naprawdę smaczna. Zwłaszcza, gdy urozmaica się ją różnymi dodatkami pod postacią świeżych owoców, ziółek lub warzyw.

Można oczywiście schudnąć bez picia wody, ale jest to znacznie trudniejszy proces, więc po co tak się męczyć? Ten przezroczysty i niemalże bezsmakowy napój potrafi zapewnić ludziom mnóstwo dobrego. Trzeba nauczyć się go doceniać i zacząć go regularnie spożywać. Dieta stanie się wtedy łatwiejsza.