slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

Rozstępy na udach i pośladkach
Lifestyle

Rozstępy na udach i pośladkach –jak się ich pozbyć?

Dla wielu kobiet są źródłem kompleksów. Rozstępy – czy jest sposób na pozbycie się ich na dobre? Jakie zabiegi będą warte wypróbowania?

Rozstępy na udach i pośladkach – przyczyny powstawania 

Powstawanie rozstępów możemy podzielić na kilka etapów – z początku są to wypukłe i czerwone pasma skóry. Po pewnym czasie spłaszczają się i zmieniają kolor na znacznie jaśniejszy. Proces ten nie jest bolesny. Rozstępy pojawiają się na skutek uszkodzenia włókien sprężystych i kolagenowych i obserwuje się je najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu i piersiach. Jaka jest przyczyna powstawania rozstępów? Przede wszystkim to mechaniczne uszkodzenia skóry, czyli rozciągnięcia powstałe na skutek rozbudowy tkanki mięśniowej lub tłuszczowej. Dzieje się to np. po ciąży lub znacznym przytyciu. Rozstępy mogą być też związane z czynnikami genetycznymi. To  m.in. nieprawidłowości związane z genami kodującymi kolagen i elastynę. Rozstępy mogą być też powiązane z nadczynnością tarczycy czy chorobą Cushinga. 

Chcesz wiedzieć więcej o rozstępach? Jak się ich pozbyć i jakich kosmetyków używać? Zobacz ten artykuł: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/rozstepy-jak-pozbyc-sie-rozstepow-jakie-kosmetyki-na-rozstepy,1605006611.html 

Pierwsze rozstępy – jak działać?

Pierwsze oznaki rozstępów to idealna okazja, aby szybko zacząć działać. Stosowanie odpowiednich preparatów i zabiegów na samym początku spowoduje, że zminimalizujemy widoczność tych blizn.   Duże szanse na zahamowanie rozrostu rozstępów mamy wtedy, gdy są jeszcze w fazie zapalnej, a ich barwa jest czerwona lub sinoniebieska. Ta faza trwa ok. 6 miesięcy, a po jej zakończeniu szanse na regenerację maleją. Powstaje blizna, której widoczność możemy zmniejszać, ale nie wypłyniemy już na rozmiar rozstępu.

Jakie zabiegi na rozstępy?

Usunięcie rozstępów lub ich zmniejszenie powinno być wykonane w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym przez doświadczonego specjalistę. Dobranie zabiegu zależne jest od rozległości rozstępów, fazy w jakiej są czy lokalizacji. Do najskuteczniejszych zaliczają się:

1. Laser frakcyjny ablacyjny

2. Laser frakcyjny CO₂

3. Laser frakcyjny nieablacyjny

4. Mezoterapia mikroigłowa

5. Peelingi chemiczne

6. Radiofrekwencja mikroigłowa

Najsilniejszymi, a więc i najbardziej skutecznymi zabiegami będą laser frakcyjny CO₂ i ablacyjny. Ten pierwszy doprowadza do powstania mikroskopijnych uszkodzeń aż do skóry właściwej. Wykonywane jest to przy pomocy tysięcy mini igiełek. Impulsy światła lasera wnikają na odpowiednią głębokość, nie powodując oparzenia, ale pobudzając skórę właściwą do regeneracji. W zabiegu laserem ablacyjnym emitowana jest wiązka światła, która uszkadza skórę i doprowadza do jej częściowego odparowania. Takie uszkodzenia to kolumny ablacyjne. 

Przy świeżych rozstępach zalecane jest stosowanie łagodniejszych zabiegów – mezoterapii lub radiofrekwencji mikroigłowej. 

Domowe sposoby na zmniejszenie rozstępów

Niestety rozstępów nie usuniemy bez wykonania specjalistycznych zabiegów, ale możemy wpływać na kondycję skóry już po przejściu zabiegu oraz uzupełniać terapię. Odpowiednie kosmetyki pomogą w nawilżeniu skóry i zachowaniu jej elastyczności. Kremy na rozstępy można stosować profilaktycznie, a oferta w sklepach jest naprawdę pokaźna. Warto wybierać preparaty, które posiadają odpowiedni skład, ponieważ wspomogą regenerację naszego naskórka, przyspieszą gojenie i poprawią krążenie. Specjalistyczne kosmetyki będą też działać przeciwzapaleniowo i przeciwutleniająco.

Jakie składniki powinny znaleźć się w kremie na rozstępy?

  • olej z dzikiej róży lub awokado
  • witamina E lub A
  • wyciąg ze skrzypu polnego
  • olej z wiesiołka
  • ekstrakt z wąkrotki
  • kwas mlekowy lub glikolowy
  • masło shea lub kakaowe
  • wyciąg z pereł

Osobom z rozstępami zaleca się unikania gorących kąpieli – woda w wysokiej temperaturze może spowodować nadmierne rozszerzanie naczyń krwionośnych. W tym przypadku naprzemiennie ciepłe i zimne prysznice będą wskazane. Równie istotna jest odpowiednia dieta i suplementacja, bogata w krzemionkę, cynk i witaminy C, E i A.