Letnie leniuchowanie w pełni. Niestety zarówno piknik na trawie, czytanie książki pod ulubionym drzewem, wieczorne ognisko i rodzinnego grilla skutecznie mogą zepsuć… komary. Insekty te świetnie sobie radzą w Polsce i stanowią nieodłączny element naszego lata. Czy można skutecznie (i naturalnie) się przed nimi obronić?
Nierówna walka z komarami
Brzęczące nad uchem komary, kąsające nogi insekty potrafią zepsuć najprzyjemniejszą chwilę, dlaczego warto nauczyć się z nimi walczyć. Nie można jednak w tej walce zapominać o bezpieczeństwie i ochronie skóry. Trzeba więc na początek przyjrzeć się popularnym sprayom do walki z komarami, które znajdziesz właściwie w każdej drogerii. W końcu nie ma nic łatwiejszego niż spryskać się takim specyfikiem i zapomnieć o problemie. Czy rzeczywiście?
Przede wszystkim twoją uwagę powinien zwrócić zwrot DEET, czyli. substancja, którą znajdziesz właściwie w każdym sprayu przeciw komarom. Powstał on jednak w zupełnie innym celu, na potrzeby amerykańskiego wojska. Jest on rzeczywiście bardzo skuteczny w walce z komarami, ale… Coraz więcej mówi się o tym, że DEET może okazać się trującą toksyną dla układu nerwowego. Szczególnie niebezpieczny miałby być on dla dzieci do 2. roku życia, a także kobiet w ciąży. W większym stężeniu powinni go unikać nawet 12-latkowie. Nawet dorosłym zaleca się ostrożne z niego korzystanie. Jak to jednak zrobić gdy wokół latają kąsający przeciwnicy?
Domowe sposoby na komary?
Jednym z absolutnie najlepszych sposobów na zniechęcenie komarów do ataku na nas jest stosowanie odpowiednio dobranych olejków eterycznych. DEET działa na receptory komarów tak, że stajemy się dla nas niewidzialni. Czy może być więc skuteczniejszy sposób na ochronę przed tymi insektami? Tak i do tego będzie on naturalny. Olejki eteryczne to bowiem stężone esencje roślin, jeśli więc wybierzemy te, których komary nie lubią, efekt będzie ten sam co przy użyciu środków z DEET. Tyle że bezpieczniej i bez ryzyka skutków ubocznych. Pamiętać natomiast trzeba, że większość olejków naturalnych nie nadaje się do stosowania bezpośrednio na skórze. Trzeba je najpierw rozcieńczyć w oleju bazowym lub też stosować gotowe mieszanki przygotowane z myślą o użyciu np. w formie sprayu.
Najskuteczniejsze naturalne olejki eteryczne na komary to:
● olejek eukaliptusowy – pogromca natrętnych komarów, a przy tym działający bardzo pobudzająco.
● olejek z mięty pieprzowej – świetnie sprawdza się w duecie z olejkiem eukaliptusowym, podobnie jak on działa orzeźwiająco, pomaga też oczyścić głowę z natrętnych myśli.
● olejek rozmarynowy – odstrasza komary, a przy tym wspiera pracę umysłu, wspomaga koncentrację.
● olejek grejpfrutowy – zawiera nootkatone, substancję którą Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska dopuściła jako dozwoloną substancję do stosowania przeciw komarom.