Tutaj jesteś

Jak zwalczać otyłość?

9 września 2019 Zdrowie

Minęły czasy, gdy ceniono okrągłe kształty w budowie ludzkiego ciała. Dziś promowane są szczupłe sylwetki. I słusznie, bo człowiek szczupły jest zdrowszy, sprawniejszy i atrakcyjniejszy fizycznie. Osoba otyła każdego dnia musi zmagać się z wieloma przeciwnościami. Trudno jej wejść po schodach bez zadyszki. Niejednokrotnie nawet sama nie potrafi zasznurować sobie butów. Niemożliwa staje się dłuższa piesza wędrówka. Ani nawet spokojny sen niezakłócony chrapaniem, czy bezdechem nocnym, który jest bardzo niebezpieczny dla życia. Nie wspominając już o tym, że osoba otyła czuje się źle psychicznie, a zwłaszcza widząc osoby szczupłe, atrakcyjne i sprawne.

Utrata zdrowia i wstyd

Nie jedna osoba otyła wstydzi się swojej otyłości, zamyka się w domu popadając w depresję. A co najważniejsze osoba otyła traci zdrowie. Zaczynają dokuczać stawy nie mogące unieść dużego ciężaru. Najczęściej objawia się to bólem stawów kolanowych, lecz czasem także stawów biodrowych. Zwalczanie otyłości jest konieczne, gdyż przy dużej wadze zazwyczaj pojawia się cukrzyca typu 2. Pojawiają się kłopoty z nadciśnieniem i sercem. Niejednokrotnie zaczyna boleć wątroba i pobolewa trzustka. Czyli narządy w ciele człowieka odpowiadające za przetwarzanie spożytej żywności. I nie nadążające z przetwarzaniem jej z powodu dużej ilości dostarczanej organizmowi. W dwudziestym pierwszym wieku zwalczanie otyłości jest priorytetem, gdyż współczesna populacja świata jest chora z powodu otyłości. Otyłych ludzi widać na każdym kroku. Nie tylko na ulicach, lecz również w szkołach. Uczniowie z nadwagą, to już normalność wśród dzisiejszego najmłodszego pokolenia. Trochę lepiej jest wśród młodzieży. Lecz też nie jest różowo, bo wielu młodych ludzi także zmaga się z nadwagą.

Czym jest otyłość?

Otyłość jest zaliczana do chorób przewlekłych. Powstaje na wskutek predyspozycji genetycznych i podłoża środowiskowego. I polega na nadmiernym rozroście tkanki tłuszczowej i zwiększeniu wagi ciała powyżej zalecanej. Czyli, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 25% całkowitej masy ciała u mężczyzn i 30% u kobiet. Najbardziej niezdrowa jest otyłość brzuszna. Oprócz niej może być jeszcze otyłość pośladkowa, otyłość udowa. Najczęstszą otyłością jest otyłość prosta. Dotyczy ona 98% przypadków, w tym zwłaszcza otyłości u dzieci. Przyczyna tej otyłości tkwi w nadmiernej ilości dostarczanych organizmowi kalorii. Jest jeszcze otyłość wtórna, której przyczyną są zaburzenia hormonalne. Może to być na przykład niedoczynność tarczycy, choroby zwyrodnieniowe, guzy, wady rozwojowe, urazy ośrodkowego układu nerwowego, czy stosowanie niektórych leków.

Redakcja slimxl.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dieta, zdrowie, sport oraz stylowy lifestyle łączą się, aby pomóc Ci w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia i witalności! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca diety, zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej łączy się z inspirującymi artykułami o codziennych nawykach i życiu pełnym energii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?