Są takie przyrządy gimnastyczne, z których korzystać może każdy – niezależnie od tego, jakie ma doświadczenie czy kondycję fizyczną. Jednym z nich są hantle, czyli ciężarki z uchwytem na dłoń, które mogą stanowić podstawę codziennego treningu lub uzupełnienie innych ćwiczeń. Dla kogo są przeznaczone? Jak z nich korzystać?
Skąd ta popularność?
Niewątpliwy atut stosowania hantli wynika przede wszystkim z faktu, że można je dostosować do własnych predyspozycji, możliwości i oczekiwań. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń. W przeciwnym razie istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia drobnych kontuzji. O braku efektów treningu już nie wspominając…
Hantle – co musisz o nich wiedzieć?
Jak zostało to już wcześniej wspomniane, hantle należą do tych przyrządów gimnastycznych, po które może sięgać każdy. Co więcej, w ich stosowaniu nie ma żadnych ograniczeń. Można bowiem je wykorzystywać na różne sposoby, np. z przysiadu czy w trakcie pompek z przyciąganiem. Nie wspominając o najpopularniejszych ćwiczeniach na ręce… Do wyboru mamy dwa rodzaje hantli. Pierwsze z nich to tradycyjne, stosowane do ćwiczeń wzmacniających górne partie ciała, drugie zaś to kettlebell – z szerokimi uchwytami do wygodnego i bezpiecznego podnoszenia. Bezpretensjonalnym atutem wszystkich ciężarków, niezależnie od ich postaci, jest szeroki zakres wagowy, dzięki czemu ich obciążenie można swobodnie dopasowywać oraz zmieniać wraz z zaawansowaniem treningu.
Dlaczego warto sięgnąć po hantle?
Jest wiele powodów, dla których warto włączyć hantle do codziennego planu treningowego. Po pierwsze, doskonale rzeźbią mięśnie oraz wzmacniają je, dzięki czemu stają się twarde, jędrne i napięte. Wzrasta ich wytrzymałość, dzięki czemu możliwe staje się nie tylko budowanie masy mięśniowej, ale również kształtowanie sylwetki.
Po drugie, hantle mają to do siebie, że fenomenalnie wyszczuplają sylwetkę. Treningi z ich udziałem pozwalają na spalenie dużej ilości kalorii, w efekcie czego redukowana jest tkanka tłuszczowa. Ciało staje się smukłe i jędrne. Z tego właśnie powodu po hantle często sięgają panie, które pragną poprawić wygląd rąk, barków, brzucha, ud, pośladków, a nawet biustu!
Po trzecie, regularne wykonywanie treningu z hantlami zwiększa wydolność naszego organizmu, sprzyja utrzymywaniu wyprostowanej pozycji ciała, a także poprawia równowagę.
Jak ćwiczyć z hantlami?
Stosując trening z hantlami w roli głównej, warto pamiętać o zachowaniu pięciu kategorii ruchu człowieka, których twórcą jest D.John. Mowa oczywiście o odpychaniu, przyciąganiu, obniżaniu środka ciężkości, wychylaniu środka ciężkości oraz przenoszeniu. W planie treningowym powinno znaleźć się po jednym z ćwiczeniu z każdej kategorii, co pozwoli pobudzić do pracy wszystkie mięśnie.