slimxl.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Sport

Taśmy do ćwiczeń – trening z kolorami

Kwarantanna i lockout branży fitness sprawiły, że wiele osób, które regularnie ćwiczyły, bądź planowały rozpoczęcie przygody z siłownią czy klubem fitness, pozbawione zostały czasowo tej możliwości. Dla tych, którzy postanowili zadbać o sylwetkę w domowym zaciszu, dobrym rozwiązaniem może być zaopatrzenie się w taśmy oporowe, popularnie zwanymi gumami do ćwiczeń.

Taśmy oporowe

Ćwiczenia z gumami i taśmami oporowymi, umożliwiają w warunkach domowych urozmaicenie treningu, zwiększenie obciążeń podczas ćwiczeń. Umożliwiają trening całego ciała, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że idealnie sprawdzą się w domowym zaciszu, nie zagracając przy tym pomieszczeń. Doskonale sprawdzą się też w treningu rozciągającym i stretchingu biegaczy czy amatorów. Świetnie nadają się również do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Gumy oporowe zamknięte

Wykonane z jednego kawałka gumy w formie opaski zwane czasami również „bandami”. Do wyboru mamy „mini bandy” oraz „power bandy”. Te pierwsze charakteryzują się zmniejszonym obwodem i cieńszą gumą. Doskonale nadają się do ćwiczeń mięśni nóg i pośladków. Z kolei „power bandy” wykonane są z grubej gumy o znacznym obwodzie. Świetnie sprawdzą się jako dodatkowy opór w ćwiczeniach siłowych, praktycznie każdej partii mięśniowej.

Taśmy oporowe otwarte

Charakterystyczne szerokie cienkie gumowe taśmy z dwoma wolnymi końcami. Świetnie nadają się do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Również jako uzupełnienie treningu rozciągającego. Dzięki zwiększonej elastyczności i wolnym końcom mogą również służyć do ćwiczeń siłowych ze zwiększonym oporem.

Ekspandery

Popularne w latach 70-80 ubiegłego wieku, dziś w bardziej nowoczesnym designie, przeżywają renesans. Regulacja obciążenia dzięki możliwości dodawania i odejmowania gum na profilowanych uchwytach, czynią z ekspanderów niezwykle uniwersalny przyrząd do ćwiczeń. Przy ich użyciu możemy wykonać pełny trening siłowy z obciążeniem. Dzięki uchwytom z powodzeniem wykorzystywane są również w rehabilitacji.

Oznakowanie taśm i gum

Aby wybrać taśmę odpowiednią dla siebie, należy zwrócić uwagę na jej kolor, gdyż to on określa rozciągliwość taśmy. Zwyczajowo producenci stosują następujące kolory:

  • żółty – elastyczna rozciągliwa taśma o małym oporze
  • zielony – rozciągliwość średnia
  • czerwony – mocna taśma
  • niebieski – taśma bardzo mocna o małej rozciągliwości
  • czarny – ekstremalnie mocna taśma o znikomej rozciągliwości.

Warto zapamiętać lub przed zakupem zasięgnąć opinii sprzedawcy, gdyż dobór zbyt rozciągliwej gumy nie da dostatecznego oporu podczas treningu. I odwrotnie. Mało rozciągliwa guma może sprawić sporo kłopotów osobom mniej wytrenowanym, a nawet uniemożliwić skuteczny trening.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *