slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

Koszulka do biegania
Sport

Koszulki do biegania – jakie są ich rodzaje pod względem fasonu?

Wiedza o tym, że koszulki do biegania są wykonane ze specjalnych mieszanek materiałów, takich jak poliester i elastan, które zapewniają sprawne odprowadzenie wilgoci i odpowiednią termoregulację, jest dość powszechna. Trudno jednak znaleźć informacje o tym, jakie mamy rodzaje koszulek biegowych pod względem ich kroju, a jak się okazuje, jest ich naprawdę wiele. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze fasony koszulek do biegania oraz ich charakterystyczne cechy.

T-shirty do biegania

T-shirty wykonane z materiałów sprzyjających wygodnej aktywności fizycznej, czyli wspomnianego już poliestru z ewentualnymi domieszkami innych syntetycznych tkanin, to klasyczne koszulki do biegania. Jak sama nazwa wskazuje, jest to koszulka w kształcie litery T z krótkim rękawem, sięgającym najczęściej do połowy lub 1/3 ramienia. Tego typu koszulki do biegania są niezwykle popularne, dostępne są w postaci obcisłej i luźnej, dla kobiet i dla mężczyzn. Są to najbardziej uniwersalne koszulki, które można zakładać zarówno w ciepłe, jak i nieco chłodniejsze dni np. z rękawkami biegowymi.

Bezrękawniki biegowe

Koszulki do biegania w postaci bezrękawników to kolejne rozwiązanie, które bardzo często spotykamy u biegaczy. Kobiety rzadziej wybierają ten typ koszulki. Od tradycyjnego t-shirta różni się ona brakiem rękawa, który kończy się w okolicach barku. Przy czym nadal jest to fason dość zabudowany, o czym można się przekonać, przechodząc do kolejnych koszulek o nieco bardziej skąpym kroju.

Koszulki do biegania typu singlet

Tego typu koszulka bardzo często jest mylona z bezrękawnikiem, jednak nie jest to ten sam fason. Od bezrękawnika różni ją o wiele szersze wycięcie pod pachami, które ma na celu zapewnienie jeszcze lepszej wentylacji. Jest to zatem koszulka do biegania na grubszych ramiączkach i można ją nawet zaliczyć do kategorii podkoszulek. Przy czym nie jest ona tym samym co top, o którym więcej będzie poniżej. Tego typu koszulka często jest stosowana przez profesjonalnych biegaczy w trakcie zawodów sportowych. Ze względu na szerokie wycięcia pod pachami jest ona raczej wybierana przez mężczyzn, chociaż na rynku można znaleźć koszulki singlet dedykowane dla kobiet.

Koszulki do biegania

Topy do biegania

Kolejną kategorią koszulek do biegania są topy, które są po prostu koszulkami na ramiączkach. Czym różni się top od koszulki na ramiączkach singlet? Przede wszystkim w przeciwieństwie do koszulki singlet, top nie ma tak obszernych wycięć pod pachami, przez co fason ten jest szczególnie popularny wśród kobiet. Ciekawym rodzajem topu jest bokserka, która ma obszerniejsze wycięcia od strony pleców, gdzie często ramiączka koszulki łączą się w cieńszy lub grubszy pasek.

Koszulki biegowe z długim rękawem

Przy omawianiu poszczególnych fasonów koszulek do biegania nie sposób nie wspomnieć o koszulkach biegowych z długim rękawem. Są one dostępne w wersjach damskich i męskich, obcisłych i luźnych i podobnie jak koszulki z krótkimi rękawami, są wykonane ze specjalnych materiałów. Przy czym koszulki biegowe z długim rękawem są często (ale nie zawsze) koszulkami termoaktywnymi lub wyposażonymi w dodatkowe ocieplenie.