Odkrycie różnych naturalnych i syntetycznych substancji znacząco zrewolucjonizowało medycynę. Wiele związków chemicznych posiada unikalne właściwości, które na szeroką skalę wykorzystywane są w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Niektóre substancje stosowane jako składnik środków farmakologicznych naturalnie występują w przyrodzie, podczas gdy inne stworzone zostały przez człowieka.
Aspiryna na dolegliwości bólowe
W medycynie od zawsze poszukiwano skutecznych metod łagodzenia bólu. Historia aspiryny sięga jeszcze czasów p.n.e., kiedy to zaczęto opracowywać pierwsze środki na gorączkę. Sukces osiągnięto znacznie później, ponieważ dopiero w 1899 roku. Do sprzedaży trafił wówczas lek działający podobnie do kwasu salicylowego, jednak nie wywołujący podrażnień śluzówki żołądka. Aspiryna opracowana została na skutek syntezy stabilnego chemicznie kwasu acetylosalicylowego. Początkowo miała postać proszku, jednak z czasem rozpoczęła się produkcja znanych do dziś tabletek. Aspiryna uważana jest za pierwszy lek przeciwbólowy otrzymany syntetycznie, który dał początek całemu przemysłowi farmaceutycznemu.
Penicylina na zakażenia
Penicylina jest pierwszym w historii antybiotykiem, opracowanym w 1928 roku przez Aleksandra Fleminga. Odkryta została przez przypadek, kiedy to zaobserwowano obecność wykwitu pleśni na jednej z szalek do utylizacji podczas badań na gronkowcach. W przestrzeni otaczającej grzybnię znajdowała się część kolonii, która ulega dezintegracji. Największe trudności sprawiło Flemingowi wyizolowanie substancji czynnej, która odpowiada za lecznicze właściwości pleśni. Penicylina początkowo używana była głównie do leczenia zakażeń ropnych, które wywoływał gronkowiec złocisty. Z czasem znalazła ona zastosowanie w szeroko rozumianej antybiotykoterapii, jako uniwersalny środek do zwalczania zakażeń wywołanych drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Fenol na infekcje
Jeszcze w drugiej połowie XIX wieku personel medyczny nie przywiązywał szczególnej uwagi do higieny dłoni czy narzędzi, które wykorzystywane były podczas zabiegów. Badania nad stanami zapalnymi, ropieniem ran oraz śmiertelnością spowodowaną zanieczyszczeniami doprowadziły jednak do odkrycia, że infekcje w ranach otwartych mają podłoże podobne do procesu fermentacji. W 1865 roku po raz pierwszy zaczęto odkażać ręce i narzędzia zabiegowe fenolem, czyli kwasem karbolowym. Substancja ta stosowana była również do nasączaniu opatrunków, co znacząco obniżyło śmiertelność na skutek zakażeń pooperacyjnych.
Insulina na cukrzycę
Jednym z kluczowych wydarzeń we współczesnej medynie było odkrycie insuliny, do czego doprowadziły badania nad pracą trzustki. Leczenie cukrzycy polegało wcześniej na stosowaniu głodówek, jednak negatywnie odbijały się one na zdrowiu chorych. Podanie pacjentom insuliny dawało sensacyjne efekty, przez co zaczęto traktować ją jako prawdziwy cud medycyny. Na skalę przemysłową substancja ta zaczęła być opracowywana przez firmę farmaceutyczną Eli Lilly and Company. Od 1923 roku insulina produkowana jest w ilościach niemal nieograniczonych, dzięki czemu cukrzyca przestała być uznawana za chorobę śmiertelną.
Sildenafil na potencję
Sildenafil jest organicznym związkiem chemicznym, który wykazuje znakomite rezultaty w leczeniu zaburzeń erekcji. Substancja ta początkowo służyła głównie do produkcji preparatów na nadciśnienie płucne. Obecnie sildenafil jest jedną z substancji najczęściej stosowanych w środkach na potencję. Opatentowano ją w 1993 roku, a na rynek wprowadzono pięć lat później. Jej działanie opiera się na hamowaniu enzymu, który blokuje możliwość osiągnięcia trwałego wzwodu. Substancja ta jest lekiem z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Mechanizm jej działania wspomaga rozkurcz naczyń krwionośnych prącia, dzięki czemu zwiększa napływ krwi do penisa w czasie podniecenia seksualnego. Preparaty zawierające sildenafil znaleźć można w ofercie sklepu: https://potencjalnie.pl/. Warto pamiętać, że ich efektywność uwarunkowania jest wywołaniem stymulacji seksualnej.