slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

Sport Zdrowie

Motywacja do odchudzania

Przestrzeganie prawidłowej i zbilansowanej diety, oraz jedzenie z umiarem w odpowiednich ramach czasowych to jedne z najważniejszych i najbardziej skutecznych metod na zdrowe życie, oraz utrzymanie odpowiedniej wagi i sylwetki.

Zmiana sylwetki

Dla wielu osób, jednym z najważniejszych powodów na rozpoczęcie diety i odchudzania jest chęć poprawienia swojego wyglądu. Jest to ważne szczególnie dla kobiet, które bardziej przykładają wagę do swojego wyglądu zewnętrznego. Współczesne kanony piękna, które zakładają, że dana osoba powinna być szczupła, również przyczyniają się do podjęcia decyzji dotyczącej rozpoczęcia diety. Jednak zadbanie o swoją sylwetkę i wygląd zewnętrzny to nie jedyna motywacja do odchudzania. Dla wielu osób taki powód do zadbania o własne ciało może okazać się niewystarczający. Nie każdy pragnie by wyglądać zgodnie z narzuconymi przez społeczeństwo i utrwalanymi w mediach kanonami piękna. Niektórzy dobrze czują się posiadając nieco większą tuszę i nie ma w tym nic złego. Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy nadmierna waga przyczynia się do różnego rodzaju chorób i schorzeń, które mogą prowadzić do inwalidztwa lub, co najgorsze, do śmierci. Otyłość może prowadzić do wielu chorób, wśród których można wymienić między innymi: cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia, czy zwyrodnienia stawów.

Brak kontroli

W przypadku gdy dana osoba nie kontroluję swojej wagi i nie zwraca większej uwagi na to co spożywa, warto zwrócić jej uwagę na to, by zaczęła o to dbać, gdyż nieprawidłowa dieta i nadmierne spożywanie jedzenia może przynieść ze sobą przykre konsekwencje. Jeśli więc w rodzinie, lub wśród znajomych mamy osobę, która ma problemy z otyłością, albo jeśli sami się z tym zmagamy, warto zacząć myśleć o odchudzaniu, głównie ze względu na nasze zdrowie. Jest to najważniejsza motywacja do odchudzania, gdyż posiadanie dobrego zdrowia, oraz kondycji jest kluczowe jeśli chcemy bez przeszkód cieszyć się życiem. Komplikacje płynące z nadwagi mogą w znacznym stopniu przyczynić się negatywnie nie tylko do stanu naszego zdrowia fizycznego, lecz także psychicznego. Możemy nie akceptować i brzydzić się własnego ciała, i w efekcie coraz bardziej zamykać się w sobie i popadać w różnego rodzaju nałogi. Tak więc, zwracanie uwagi na to co jemy i pilnowanie ilości spożywanych posiłków jest ważne nie tylko dla utrzymania smukłej sylwetki, lecz przede wszystkim dla naszego zdrowia. Zadbanie o nasze dobre samopoczucie jest najważniejszą motywacją do odchudzania i powinniśmy o tym pamiętać.