slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

mata treningowa
Sport

Mata treningowa – jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń?

Do codziennego treningu niezbędne są akcesoria sportowe. Chcesz ćwiczyć w domu, w plenerze lub na siłowni? Potrzebujesz dobrej maty treningowej. Dobierz ją do rodzaju ćwiczeń. Zadbaj także o to, aby miała odpowiednią długość i grubość. Nie wiesz, jaka mata treningowa będzie najlepsza? W tym tekście znajdziesz kilka wskazówek.

Własna mata treningowa – postaw na higienę!

Jeżeli regularnie odwiedzasz siłownie i kluby fitness, to zapewne wiesz, że możesz w takich miejscach korzystać z mat ogólnodostępnych. Jednak nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Weź pod uwagę to, że nie każdy przed odłożeniem maty na miejsce odpowiednio ją dezynfekuje. Własna mata treningowa to gwarancja bezpieczeństwa. Koszt maty do ćwiczeń oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. To wydatek jednorazowy, na który warto się skusić.

Jaka mata treningowa będzie dobra do ćwiczeń w domu?

Coraz więcej osób decyduje się na codzienny trening w domu. Mata treningowa zapewni odpowiedni komfort ćwiczeń. Nie zastąpi jej ani ręcznik, ani miękki dywan. Jeżeli chcesz ćwiczyć tylko we własnym mieszkaniu, to możesz wybrać grubszą matę treningową. Co prawda jej przenoszenie nie jest komfortowe, bo nawet po złożeniu zajmuje sporo miejsca, jednak ćwiczenie na niej jest bardzo wygodne. Gdy zależy Ci na łatwości transportu, zdecyduj się na bardziej kompaktowe rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty treningowej?

Pierwsza, niezwykle istotna kwestia, to dopasowanie rodzaju maty do określonego treningu. Co ważne, nie każda mata dostępna w sklepach sportowych nadaje się jako podłoże do ćwiczeń. Przykładem może być mata ochronna. Jej zadaniem jest wyłącznie ochrona podłoża. Kolejna sprawa, to rozmiar maty. Dostępne są maty krótkie oraz takie, na których możesz się w całości położyć. Wybierz taką, która będzie dla Ciebie najbardziej komfortowa.

Jakie cechy powinna posiadać dobra mata treningowa?

Mata treningowa powinna być wykonana z materiałów dobrej jakości. Dzięki temu jej trwałość będzie większa. Zainwestuj w sprzęt z wyższej półki. Sprawdź, czy mata posiada warstwę antypoślizgową, która podnosi bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Kolor maty ma drugorzędne znaczenie, choć wielu producentów sprzętu sportowego ma w swojej ofercie tak bogate wzornictwo, że bez problemu możesz znaleźć matę idealnie trafiającą w Twój gust.

Czy grubość maty do ćwiczeń jest istotna?

Im grubsza będzie mata treningowa, tym lepiej będzie izolowała od podłoża, zapewni też lepszą amortyzację podczas ćwiczeń. Jeżeli trening jest na stałe wpisany w Twój codzienny grafik, to najlepszym rozwiązaniem będą maty o grubości około 5-6 mm. Do ćwiczeń jogi możesz wykorzystać cieńszą matę. Pamiętaj – zawsze na pierwszym miejscu stawiaj komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń. A kolor i cena akcesoriów sportowych niech zejdą na drugi plan. Jeżeli zdecydujesz się na dobrej jakości matę treningową, to jest duża szansa, że taki sprzęt wytrzyma nawet kilka intensywnych sezonów treningowych.