Komora hiperbaryczna to forma kapsuły, która jest szczelnie zamkniętym pomieszczeniem do terapii hiperbarycznej. Terapia w komorze wykorzystuje lecznicze właściwości tlenu. Podaje się go pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Zabieg pomaga w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, które często mają przewlekły charakter i uporczywe objawy.
Jak działają komory hiperbaryczne?
Hiperbaria tlenowa lub tlenoterapia hiperbaryczna to nazywa zabiegu w komorach hiperbarycznych. Zabieg jest częścią terapii i służy do leczenia różnych jednostek chorobowych. Normalne warunki organizmu często są niewystarczające do dobrego ukrwienie ciała. W komorze tlenowej otrzymujemy rezultat przenikania tlenu nawet do nieukrwionych tkanek. Zwiększony poziom tlenu można zaobserwować także w płynie mózgowo- rdzeniowym, limfie oraz krwi. Minimalna wartość ciśnienia w komorze to 1,4 ATA, ale praktycznie wykorzystuje się wartości około 2,5 ATA. Taką wartość ciśnienia zapewnia większość komór dostępnych na rynku.
Komory hiperbaryczne i ich podział
Komory jednomiejscowe są przeznaczone dla jednej osoby. Sam zabieg przeprowadzany jest w pozycji leżącej lub stojącej, ale bez użycia maski tlenowej. Komory wielomiejscowe są przeznaczone dla kilku osób jednocześnie (np. rodzica z dzieckiem). Zabieg wykonywany jest w pozycji siedzącej za pomocą masek tlenowych. Przenośne worki Gamowa to nadmuchiwane worki, które utrzymują wysokie ciśnienie. Stosowane są przede wszystkim na dużych wysokościach przy obrzęku płuc lub mózgu. Najczęściej wykorzystywane są dwa pierwsze rodzaje komór do zabiegów.
Jak wygląda zabieg?
Zazwyczaj trwa 45, 60 nawet do 90 minut. Jest podzielony na trzy cykle, które są przedzielone kilkuminutowymi przerwami. Pacjent przed wejściem do komory powinien się rozebrać do bielizny. Opcjonalnie może pozostać w spodenkach i koszulce lub specjalny stroju. Zawsze zdejmuje się wszelkie przedmioty z ciała. Ma to służyć bezpieczeństwu, a zarazem wygodzie samego zabiegu. Po wejściu do komory zaczyna się zwiększanie ciśnienia do właściwej wartości. A po jej osiągnięciu utrzymuje się ciśnienie już na stałym poziomie. Regularne zabiegi w komorze hiperbarycznej pozwalają osiągnąć prędzej widoczne rezultaty. Zabieg jest nieinwazyjny i bezpieczny, jeżeli spełnimy wszystkie standardy jego wykonania. Czas, ilość oraz wysokość wartości ciśnienia jest dobierany indywidualnie każdemu pacjentowi. U niektórych pacjentów nieraz może wystąpić ryzyko skutków ubocznych. Często jest to związane ze złą diagnozą, ukrytą chorobą lub z niską jakością oferowanych usług.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Zalecenia odnoszą się do większości schorzeń i dolegliwości przewlekłych I niektórych chorób o ostrym przebiegu. Zabiegi poprawiają procesy fizjologiczne całego organizmu. Wpływa to korzystnie na zahamowanie procesów starzenia oraz wspomaga regenerację tkanek i komórek ciała. Choroby o ostrym przebiegu, które klasyfikują się do zabiegów tlenowych: zatrucie tlenkiem węgla, urazy wielonarządowe, choroba dekompresyjna, oparzenia II i III stopnia, choroba wysokościowa, urazy mięśniowo-szkieletowe, niedokrwienie tkanek, zatory gazowe. Metoda ta znajduje także szerokie zastosowanie także w kosmetologii i medycynie estetycznej. Nowoczesna komora hiperbaryczna i odbywające się w niej zabiegi pozwolą cieszyć się dobrym zdrowiem i podwyższoną odpornością.