Tutaj jesteś

Jak leczyć zakwasy?

30 sierpnia 2019 Sport

Jak leczyć zakwasy? Prawdopodobnie każde z nas wielokrotnie doświadczyło dolegliwości, którą ludzie zwą potocznie zakwasami. Fachowo jednak, występuje pod nazwą Zespół Opóźnionego Bólu Mięśniowego (skrót angielski – DOMS). Dawniej uważano, że przy intensywnym wysiłku fizycznym, tworzy się tzw. dług tlenowy – w skutek niewystarczającej produkcji tlenu, w organizmie przeprowadza się proces fermentacji mlekowej, który prowadzi do powstawania kwasu mlekowego.

Zapobieganie zakwasom

Obecnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak najpopularniejszą teorią jest ta, zakładająca występowanie mikrouszkodzeń mięśni, powodujących ten właśnie ból, który nazywamy zakwasami.

Najlepszym sposobem na zakwasy jest zapobieganie im. Można to robić choćby poprzez przeprowadzenie dobrej rozgrzewki na początku treningu,nie obciążanie niewyćwiczonych mięśni czy zastosowanie ćwiczeń rozciągających. Jeśli jednak DOMS nas dopadł i na zastosowanie rad zapobiegawczych jest zbyt późno, na złagodzenie bólu warto zastosować poniższe sposoby.

Sposoby na zakwasy:

1. Gorąca kąpiel w wannie
Rozgrzanie mięśni w gorącej wodzie przyspiesza ich regenerację, dodatkowo przynosząc nam ulgę w bólu. Niestety nasza ulga będzie tylko chwilowa – ból tak szybko nie zniknie! Tak samo jak gorąca kąpiel może nam pomóc sauna, termofor lub też maść rozgrzewająca.

2. Masaż
Na zakwasy równie dobrym sposobem jest masaż, który poprawi nam krążenie krwi. Można do tego użyć matę masującą, masażer czy też własne ręce! zabierając się do tego, pamiętajmy o tym, aby był wykonywany z dołu do góry, w kierunku dosercowym.

3. Lekkie rozciąganie i lekki trening
Tutaj uwaga, gdyż ćwiczenia wykonane zbyt obciążające mogą jeszcze pogorszyć naszą sytuację. Najlepszy trening to ten, który rozrusza obolałe mięśnie, ale nie spowoduje u nas jeszcze większego bólu. Dobrym pomysłem jest np. trucht albo pływanie.

4. Środki przeciwbólowe
Kiedy nabawiliśmy się tak potwornych zakwasów, że ciężko nam się poruszać, a jesteśmy zmuszeni niestety wstać z łóżka, warto rozważyć opcję wzięcia tabletek przeciwbólowych lub maści. Oczywiście, nie powinno się ich brać za każdym razem, kiedy dopadnie nas ta dolegliwość i najlepiej jest najpierw spróbować wcześniejszych, naturalnych sposobów. Tabletki mogą być jednak ostatecznym sposobem na uśmierzenie bólu.

Kiedy mamy zakwasy, pamiętajmy, że:
– zabronione jest intensywne rozciąganie (aby nie naciągnąć mięśnia)
– nie pijemy alkoholu
– nie przeprowadzamy intensywnego treningu
Na koniec, zastanówmy się następnym razem, czy wykonałam dobrze rozgrzewkę i czy moje mięśnie są wystarczająco wyćwiczone, aby zmierzyć się z tymi obciążeniami – pozbędziemy się wtedy problemu obolałego ciała!

Redakcja slimxl.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dieta, zdrowie, sport oraz stylowy lifestyle łączą się, aby pomóc Ci w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia i witalności! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca diety, zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej łączy się z inspirującymi artykułami o codziennych nawykach i życiu pełnym energii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie są zasady gry w squasha?