Jednym z największych lęków kierowców jest sytuacja, w której przed ważnym spotkaniem czy dalszym wyjazdem samochód nie chce działać lub gdy sytuacja jest jeszcze trudniejsza i samochód zatrzymuje się gdzieś na trasie. Niestety w przypadku, w którym awarii ulega pompa paliwa częstym objawem jest gaśnięcie silnika zaraz po odpaleniu lub po dodaniu gazu. Spełnia się więc jeden z największych koszmarów kierowców i samochód jest uziemiony.
Aby zapobiec takim sytuacjom przygotowaliśmy ten wpis. Opiszemy w nim inne, w tym wcześniejsze objawy uszkodzonej pompy paliwa, tak aby nasi czytelnicy mogli zawczasu wykryć takie uszkodzenie i uniknąć kłopotliwej sytuacji. Zanim jednak do tego przejdziemy wyjaśnimy w skrócie, czym w ogóle jest wspomniana pompa paliwa.
Funkcja pompy paliwa
Nowoczesne samochody są stosunkowo dobrze wygłuszone, ale kojarzysz może ten charakterystyczny dźwięk pojawiający się po przekręceniu kluczyka, a przed uruchomieniem rozrusznika. Za dźwięk ten odpowiada elektryczny silnik pompy paliwa, dzięki któremu pompa może zasysać paliwo z baku i pompować je w dalsze części układu paliwowego.
Pompa paliwa jest więc odpowiedzialna za dostarczanie paliwa do silnika, nie dziwi więc chyba fakt, że jej awaria jest w stanie unieruchomić cały samochód. Na szczęście, zwykle przed całkowitą awarią pojawiają się pewne ostrzeżenia.
Objawy uszkodzonej pompy paliwa
Kiedy pompa paliwa zaczyna szwankować, ale nie uległa jeszcze całkowitemu uszkodzeniu, to samochód może być w stanie cały czas działać, ale robić to nieco gorzej niż normalnie. Przez gorzej, mamy na myśli poniższe objawy:
-
Nierówna praca silnika na wolnych obrotach
-
Szarpanie podczas przyśpieszania
-
Spadek mocy silnika
-
Inny niż normalnie dźwięk po przekręceniu kluczyka
Jeśli obserwujesz powyższe symptomy, to jest to dla Ciebie ostatni dzwonek, aby zając się problemem i usunąć go. Jeśli zignorujesz nieprawidłowe zachowanie swojego samochodu, to wcześniej lub później (niestety najczęściej wcześniej) problem uderzy z większą siłą, co będzie ze sobą niosło dodatkowy stres i niepotrzebne koszty.
Materiał zewnętrzny