Kilka lat temu bieganie stało się jedną z ulubionych aktywności Polaków. Wiele osób uwielbia ruch w takiej formie, nie rezygnując niego nawet w najchłodniejsze miesiące roku. Jak ubrać się na bieganie zimą?
Krok 1: Bielizna termiczna
Osoby uprawiające bieganie często skupiają się na wierzchnich warstwach ubioru, bagatelizując bieliznę. Tymczasem to ważny element sportowego stroju, zwłaszcza podczas zimy. Ubieranie się na trening w mroźne dni należy rozpocząć od bielizny termicznej, bezszwowej, wykonanej z odpowiednich tkanin technicznych. Szczególnie ważne, by materiał zapewniał ciepło, przewiewność i wygodę oraz nie powodował otarć. Zimą niezalecana jest bawełna – lepiej jej unikać, gdyż nie posiada ona właściwości termoaktywnych.
Krok 2: Odpowiednie spodnie
Do biegania zimą konieczne są spodnie posiadające ocieplającą warstwę wewnętrzną. Warto sięgnąć również po modele wyposażone w powłokę osłaniającą przed chłodnym, nieprzyjemnym wiatrem. Amatorom biegów proponowane są zarówno klasyczne spodnie, jak i legginsy. Ich praktycznym uzupełnieniem podczas niskich temperatur mogą być termoaktywne getry. Dzięki takiemu zestawowi nogi biegacza nie zmarzną nawet w czasie siarczystych mrozów. Nie zapominajmy również o skarpetkach – oddychających i na tyle długich, by bez trudu osłoniły kostki.
Krok 3: Trzy górne warstwy
Kolejny krok to odzież na górne partie ciała. Zimą najlepszym rozwiązaniem jest ubiór na cebulkę, składający się z trzech warstw. Pierwsza z nich to dobrze przylegająca koszulka termoaktywna, zabezpieczająca przed przewianiem, będąca gwarancją komfortu termicznego. Następnym elementem jest ocieplana bluza wykonana np. z poliestru. Zimą wiele osób chętnie sięga po modele wyposażone w funkcjonalne otwory w rękawach, przez które można przełożyć palce, co pozwoli dodatkowo chronić dłonie przed mrozem. Trzecia warstwa stroju to kurtka biegacza – ocieplana, wodoszczelna i odporna na wiatr. Istotne też, by nie krępowała ruchów w czasie aktywności.
Krok 4: Buty do biegania
Każdy, kto chociaż raz spróbował swych sił w bieganiu, wie zapewne, że absolutną koniecznością są odpowiednie buty. Zwykłe, codzienne obuwie sportowe nie jest przeznaczone do tego typu aktywności. Bez specjalnych, dobrze zaprojektowanych butów biegowych można nabawić się groźnych, bolesnych kontuzji. Mnóstwo świetnej jakości modeli oferuje m.in. marka New Balance (pełna oferta na stronie https://nbsklep.pl/damskie/obuwie/biegowe). W sklepie znajdziemy stylowe wersje w różnych kolorach i fasonach, jednak pamiętajmy, że kwestia wizualna jest tu drugorzędna. Najważniejsze, aby obuwie do biegania zapewniało amortyzację, stabilnie utrzymywało stopę w odpowiedniej pozycji i gwarantowało przyczepność do podłoża. Zimą ciekawym gadżetem są nakładki antypoślizgowe, które pomogą podczas biegania na oblodzonej nawierzchni.
Krok 5: Dodatki zimowe
Na sam koniec, tuż przed wyjściem na zewnątrz, trzeba założyć ostatnie elementy zimowego ubioru biegacza. Są to oczywiście niezbędne podczas mrozów ocieplane dodatki sportowe. W celu ochrony głowy i uszu trzeba nałożyć czapkę, którą można zastąpić kominiarką lub opaską. Do osłonięcia szyi posłużyć może wygodna podczas ruchu chusta sportowa (tzw. buffka). Nie zapominajmy o dłoniach – wielu biegaczy chętnie sięga zimą po rękawiczki z dodatkiem wełny.