Podczas uprawiania sportu należy dbać o prawidłową podaż energii oraz nawodnienie. Napojami, które szczególnie zwracają uwagę sportowców, są napoje energetyczne oraz napój izotoniczny. Oba produkty bardzo często są ze sobą mylone, a posiadają zupełnie odmienny skład oraz działanie. Jakie substancje zawarte są w obu napojach i jak działają na organizm?
Czym są napoje izotoniczne?
Głównym celem napojów izotonicznych jest wyrównanie poziomu wody oraz elektrolitów po zakończonym wysiłku fizycznym. Dodatkowo pozwalają na uzupełnienie makro i mikro elementów. Spożycie tego napoju zaleca się zwłaszcza po dużym wysiłku fizycznym. Niekoniecznie potrzebne jest wypijanie tego typu produktów po niewielkich aktywnościach. Produkt, jak napój izotoniczny OSHEE polecany jest głównie dla osób, które spędzają na treningach długie godziny lub trenują w ciężkich warunkach atmosferycznych, co powoduje ponadnormatywne pocenie się ciała. Picie napojów izotonicznych w takim przypadku ma spory wpływ na wydolność organizmu oraz na jego regeneracje po treningu.
Napój izotoniczny — skład i działanie
Istotą działania płynów, które zakwalifikowane są jako izotoniczne, jest rekompensacja utraconej wody w organizmie oraz zadbanie o wzrost elektrolitów. Wpływa to na zmniejszenie uczucia zmęczenia, szybkość reakcji i lepsze samopoczucie. Lepsza absorpcja energii prowadzi do szybszego powrotu do pełni sił. Działanie oraz skład izotoniku jest bardzo zbliżony do składu płynu ustrojowego człowieka. Uzupełnia go w bardzo istotne składniki mineralne jak potas, sód, magnez czy wapń. Ich niedobór w organizmie powoduje najczęściej wyczerpanie organizmu.
Dobrym pomysłem jest picie izotoników w trakcie oraz po zakończeniu długotrwałych wysiłków. Bardzo ciężko jest przedawkować ten produkt, powinny na niego uważać jedynie osoby mające problem z nerkami.
Napój energetyczny — skład i działanie
Następnym rodzajem napoju, który dzisiaj omawiamy, jest oczywiście napój energetyzujący. Jego zadaniem jest głównie pobudzenie i dodanie energii. Jest to produkt nie tylko wykorzystywany przez sportowców. Cieszy się dużą popularnością wśród osób, które potrzebują dawki energii do nauki czy pracy. Zaletą napojów energetycznych jest fakt, że szybko stawiają na nogi. Skład napojów energetyzujących opiera się zazwyczaj o dużą dawkę kofeiny oraz inozytol, teobrominę, kwas askorbinowy oraz regulatory kwasowości. Popularny energetyk lub energy drink dzięki zawartości kofeiny pobudza do działania, a teobromina zapewnia szybszy przepływ krwi w krwioobiegu.
Ze względu na skład oraz działanie napojów energetyzujących powinniśmy pamiętać o umiarkowanym i sporadycznym korzystaniu z tej grupy produktów. Pobudzający napój bezalkoholowy nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży oraz osoby, które mają problemy z sercem.
Należy uważać na napoje energetyczne ze względu na dużą zwartość cukrów. W jednej puszcze możemy znaleźć ich aż kilkanaście łyżeczek. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z produktów typu light, czy zer, które nie posiadają cukru.
Chociaż po spożyciu napoju, jakim jest energetyk zmniejszenie uczucia zmęczenia, może być wyraźnie widoczne, to istnieją negatywne skutki picia tego typu produktów. Długofalowe efekty regularnego i nadmiernego spożywania ze względu na substancje jak kofeina, guarana czy dwutlenek węgla to: słabsza odporność organizmu, wypłukiwane witaminy, bezsenność, zawroty głowy, bóle brzucha, problemy żołądkowe.
Należy więc pamiętać, aby korzystać z energetyków w przypadku kryzysowych sytuacji, mając na uwadze, jakie skutki uboczne wywołuje. Nie jest to także produkt przeznaczony dla dzieci. Pierwszy napój energetyzujący powinien zostać wypity po ukończeniu 18 roku życia.