Dobry rower miejski to sprzęt, na który będziesz wsiadać z przyjemnością. Dziś podpowiemy Ci, jakie wyposażenie powinien mieć rower do jazdy po mieście i na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie.
Chcesz kupić rower miejski, ale nie wiesz jaki będzie dla Ciebie najlepszy? Wybór modeli jest ogromny, dlatego warto przyjrzeć się budowie takiego roweru, aby wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę.
Czym charakteryzuje się dobry rower miejski?
Dobry rower miejski to taki, który zapewni Ci komfortową jazdę w takich, a nie innych warunkach drogowych. Zatem po mieście będziesz jeździł po asfalcie i utwardzonych ścieżkach, będziesz chciał szybko przemierzyć drogę z domu do pracy. Ważne są odpowiednie opony. Specyfiką ruchu miejskiego jest jego dynamika. Twój sprzęt musi być niezawodny i wyposażony w bezpieczne hamulce. Jazda na rowerze musi być przyjemna, więc zwrócimy również uwagę na odpowiednią pozycję do jazdy i wygodne siodełko. Istotny jest też wygląd roweru – miejski rower musi być przecież stylowy.
Rama
Stylowy holender a może niebanalny cruiser? Rama to podstawa, na której zbudowany jest rower. Wybierając materiał, z którego wykonana jest rama kieruj się swoją wygodą. Rower czasem trzeba przenieść, szczególnie gdy mieszkasz w bloku i przechowujesz sprzęt na balkonie. Wtedy najlepszym wyjściem będzie lekka rama aluminiowa.
Ramy rowerów miejskich mają specyficzną geometrię – górna rura jest mocno obniżona lub w ogóle jej nie ma. Damki są zbudowane tak, aby kobietom łatwiej było wsiadać na rower i aby miały większą dowolność w wyborze stylizacji. Na takim rowerze możesz swobodnie jeździć w sukience. Cruisery wyglądają odrobinę inaczej – rower tego typu jest dłuższy, ma fantazyjnie wygiętą ramę i jest przeznaczony do spokojnej jazdy po asfalcie.
Kierownica
Rower miejski ma bardzo charakterystyczną kierownicę – jaskółkę. Wygięta jest tak, że chwyty ustawione są niemal prostopadle do kierunku jazdy. Dzięki temu możesz wygodnie manewrować rowerem siedząc w pozycji wyprostowanej.
Hamulce
Najczęściej rowery miejskie wyposażone są w mechanizm V-brake. Dobrze sprawdzają się na asfalcie, są tanie w eksploatacji i łatwe w serwisowaniu. Coraz częściej linki zastępowane są przez mechanizm hydrauliczny (rurki z płynem). Dzięki temu hamulce szybciej reagują na nacisk dźwigni. W ruchu miejskim to bardzo ważne. Niektóre modele rowerów miejskich wyposażone są w mechanizm hamulca torpedo – hamujesz cofając pedały. Wybór zależy tutaj tak naprawdę od Twojego stylu jazdy i upodobań.
Niezbędne wyposażenie roweru miejskiego
Rower, którym poruszamy się po drogach publicznych musi być wyposażony również w kompletne oświetlenie i przepisowy sygnał dźwiękowy. Jeśli chodzi o światło do roweru to biała lampa z przodu i czerwona z tyłu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oświetlenie zasilane z dynama ukrytego w piaście. Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając rower miejski dla siebie?
Błotniki i bagażnik
Wyobraź sobie, że jedziesz do pracy na rowerze i zaczyna padać. Bez błotników taka jazda skończy się mokrymi plamami na ubraniu. W mieście nigdy nie jesteśmy sami na ścieżce, zatem błotniki są konieczne, aby nie ochlapać siebie, innych rowerzystów i przechodniów. Rower miejski powinien mieć bagażnik. Przewieziesz na nim zakupy lub zamontujesz sakwy.
Siodełko
Na rowerze miejskim jeździmy w tzw. pozycji zrelaksowanej. Plecy są wyprostowane i siedzimy wygodnie na szerokim siodełku. Miękkie siodełko, czyli typowa miejska „kanapa” to dobry pomysł dla osób, które jeżdżą okazjonalnie. Jeśli codziennie dojeżdżasz na rowerze do pracy, pokonujesz długie trasy wówczas lepsze będzie siodełko żelowe, nieco twardsze. Do roweru miejskiego najlepsze jest siodełko z elastomerem, który dobrze amortyzuje drgania.
Koła i opony
Rower miejski to jednoślad na dużych kołach – najczęściej to 26” lub 28”. Dzięki temu możesz szybko pokonywać duże odległości. Opony również są charakterystyczne – minimalny bieżnik to niskie opory toczenia. Cienkie i gładkie opony pozwalają sunąć gładko po asfalcie i łatwo manewrować po chodnikach.
Kupując rower miejski zwróć uwagę na wytrzymałość obręczy i ogumienie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Krawężniki i szkło na ścieżkach rowerowych to częsta przyczyna złapania gumy w mieście.
Dodatkowe akcesoria do roweru miejskiego
Czy rower miejski musi mieć przerzutki? Nie, ale lepiej je mieć. Pamiętaj, że jazda po mieście nie wyklucza podjazdów pod górkę, a wtedy przerzutki bardzo się przydają. Najczęściej spotykane rozwiązanie to 3 biegi w wewnętrznej przerzutce. Kiedy jeździsz więcej warto zainwestować w 5-7 przełożeń – dzięki temu będziesz mógł jeździć szybciej i łatwiej pokonasz wzniesienia.
Jakie dodatkowe wyposażenie roweru miejskiego przyda się na co dzień? Koszyk na kierownicę – dzięki temu będziesz mieć pod ręką ważne przedmioty i rower będzie prezentować się bardzo modnie. Stopka – to drobiazg, ale bardzo ważny, znacznie ułatwi parkowanie.