Wyciągarka to urządzenie stosowane najczęściej w warsztatach samochodowych do wciągania uszkodzonych aut na lawetę, jednak świetnie sprawdzą się też w użytkowaniu indywidualnym, np. do wciągania łódki na przyczepę, wyciągania auta zakopanego w terenie, jak również na budowie, gdzie trzeba transportować materiały budowlane na różne wysokości. Istotne, by wyciągarka posiadała odpowiednią moc, a także by była łatwa w obsłudze.
Wyciągarki i wciągarki – rodzaje
Wybór sprzętu zależy przede wszystkim od celów w jakim będzie używany. Wyróżnia się:
- wyciągarka ręczna i mechaniczna. Najistotniejsza jest siła z jaką lina nawijana będzie na bęben. W przypadku wyciągarki ręcznej używa się siły własnych mięśni, a co za tym idzie jej wydajność jest ograniczona, dużo mniejsza w porównaniu z wyciągarką mechaniczną. Ten drugi rodzaj charakteryzuje się tym, że wyciągarka działa jedynie, gdy działa silnik pojazdu, to on napędza sprzęt. Moc wyciągarki zależy więc od mocy auta. Jej atutem jest nie poddawanie się czynnikom zewnętrznym.
- wyciągarka hydrauliczna i elektryczna. Hydrauliczna posiada własny silnik hydrauliczny lub opiera działanie na hydraulice układu wspomagania. Świetnie sprawdza się przy obsłudze ciężkich sprzętów. Popularna wyciągarka elektryczna jest uniwersalna i ma szerokie zastosowanie. Wyposażona jest w silnik zasilany akumulatorem.
Wyciągarka samochodowa – jak wybrać?
Oto parametry, na które należy zwrócić uwagę:
- Uciąg – podczas doboru wyciągarki do swojego pojazdu najlepiej kierować się prostą metodą. W dowodzie rejestracyjnym auta zawarta jest dopuszczalna masa całkowita, tą liczbę należy pomnożyć razy 1,5. To daje wyrażoną w kilogramach najlepszą siłę wyciągarki. Nie powinno się stosować sprzętu o mniejszej sile, ponieważ może się to nie udać, gdy auto jest na terenie pochyłym oraz gdy jest dodatkowo obciążone.
- Moc – ją również należy dostosować do masy pojazdu oraz do alternatora, który się w niej znajduje.
- Waga – niektóre wyciągarki mogą ważyć nawet do 50 kg co wpływa na dodatkowe obciążenie samochodu.
- Typ wyciągarki – nie bez znaczenia jest sposób montażu – czy są one zintegrowane czy posiadają osobną puszkę sterującą.
Wyciągarka ręczna i wyciągarka łańcuchowa
Wyciągarka ręczna łańcuchowa to produkt, który jest przeznaczony to podnoszenia ładunków o niestandardowych rozmiarach i wadze. Wykonane z wysokiej jakości materiałów są odporne na uszkodzenia i korozję. Wyciągarka ręczna jest to sprzęt niewielkich gabarytów, dzięki czemu są łatwe w użytkowaniu, zaś hamulec zapewnia bezpieczeństwo posiadaczowi.
Nie każdy musi posiadać wyciągarkę, ale wyciągarka samochodowa ułatwia bardzo jazdę w ciężkim terenie, w trudnych warunkach, podczas jazdy off-roadowej itp. Sklep Msell24H oferuje szeroki wybór i wyciągarek i szybką dostawę.