slimxl.pl

Strona o sporcie i zdrowiu

Sport

W jaki sposób odpowiednio przygotować się do triathlonu?

Wiele osób, ukończywszy półmaraton bądź maraton oczekują kolejnych, jeszcze większych wyzwań dla swojego organizmu. To naturalne, że jeżeli dążymy do czegoś i udaje nam się ten cel zrealizować, natychmiast szukamy nowych możliwości na udowodnienie sobie, że damy rade. Triathlon jest następnym krokiem, którego ukończenie pozwoli nam na ogromną satysfakcję i radość. Zanim jednak wystartujemy w tego typu zawodach, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Przygotowanie to nie tylko kondycja, odpowiednia dieta, ale też specjalny strój triathlonowy.

Czym jest triathlon?

Triathlon, będący dyscypliną olimpijską nazywany jest inaczej trójbojem, czyli rywalizacją, która składa się z trzech osobnych etapów polegających na wykonywaniu innego rodzaju aktywności fizycznej. Klasyczny triathlon składa się z pływania, kolarstwa oraz biegu. By odnieść sukces w tej dyscyplinie, kluczem wcale nie jest szybkość a wytrzymałość organizmu, odpowiednia wprawa w wykonywanie każdej z trzech dyscyplin oraz duża determinacja. W zależności od różnych rodzajów triathlonu, dystanse w tych trzech aktywnościach mogą się różnić, jednak najbardziej standardowa, olimpijska odmiana jest złożona z 1.5 km biegania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu. 

Ocena możliwości oraz odpowiednie przygotowanie kondycyjne 

Przygotowanie do triathlonu powinno na samym początku obejmować realną ocenę swoich możliwości. Warto swoją przygodę rozpocząć od najkrótszych dystansów i z czasem zwiększać swoje wyzwania. Jak wiadomo, w celu szczęśliwego ukończenia całych zawodów, niezbędne jest zaliczenie wszystkich 3 aktywności, dlatego nie ma mowy, by odpuścić sobie którąkolwiek z nich na etapie przygotowań. Na długo przed startem powinniśmy przygotować odpowiedni plan treningowy, obejmujący zarówno rower, bieganie, jak i pływanie, uznawane za najbardziej wymagającą część. 

Odpowiedni strój triathlonowy

Strój triathlonowy jest równie ważnym elementem przygotowań, jak cała reszta. Strój startowy na triathlon w zależności od preferencji może być jedno i dwuczęściowy. Obie konfiguracje mają swoje zalety. Strój triathlonowy dwuczęściowy składa się z ze specjalnych spodenek, które nadają się i do jazdy na rowerze i do biegania. Koszulka natomiast powinna być wyposażona w technologię, która pozwala na jak najszybsze odprowadzenie wilgoci z odzieży. Ze względu na bardzo duży wybór strojów triathlonowych na rynku, warto na samym początku ustalić budżet,  w ramach którego chcemy zakupić całość stroju. Obecnie dobry strój można kupić już za 500 złotych, ale istnieją również stroje triathlonowe, których cena przekracza kwotę 5 tysięcy złotych. Dobry strój triathlonowy z pewnością pomoże nam na starcie zyskać pewność siebie a w trakcie zmagań zwiększyć komfort wysiłku fizycznego.