slimxl.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Sport

Sportowe buty na zimę – rady, jak je wybrać

Zimą większość z  nas lubi wygrzewać się pod ciepłym kocykiem z kubkiem herbaty i ulubioną książkę. Są też tacy, którzy sezon zimowy wykorzystują na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy dzisiaj kilka wskazówek, jak wybrać sportowe buty na zimę, aby zapewniały one nie tylko komfort, ale również sprawiały, że sport będzie bezpieczny.

Wysokość cholewki

Decydując się na sport w sezonie zimowym, warto wybrać buty, których cholewka sięga za kostkę. W ten sposób zapewnimy nogom dodatkową ochronę przed zimnem, a  także wpadaniem śniegu do wnętrza buta. Wyższa cholewka będzie miała również znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ zapewni lepszą stabilność, na przykład podczas poruszania się po nierównym, śliskim lub mokrym podłożu.  Cholewka w części okalającej kostkę powinna być wykonana z miękkiego materiału, który zapobiega otarciom. Taką cholewkę mają na przykład sportowe botki zimowe damskie lub sneakersy.

Rodzaj materiału

Kupując buty zimowe przeznaczone do sportu, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały one wykonane. Postawmy na wysoką jakość obuwia sportowego na zimę, zapewniającą odpowiednią wytrzymałość nawet podczas złych warunków atmosferycznych. W szczególności polecamy buty wykonane ze skóry naturalnej, która doskonale sprawdza się zimą. Skóra świetnie dopasowuje się do kształtu stopy,  przez co obuwie będzie niezwykle wygodne, jednocześnie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, zapobiegając w ten sposób poceniu się stopy i zbieraniu się wilgoci wewnątrz buta. Skórzane buty sportowe gwarantują również komfort cieplny, a także ochronę przed wiatrem.  

Rodzaj podeszwy

Istotne znaczenie przy wyborze obuwia sportowego na zimę ma rodzaj podeszwy. Powinna ona posiadać kilka  cech, które zapewnią nam wygodę oraz bezpieczny ruch. Warto wybierać buty o dość elastycznej podeszwie, która umożliwi swobodne poruszanie stopą nawet w niskich temperaturach. Zbyt sztywna podeszwa ograniczy ruchomość stopy, co będzie negatywnie wpływać na efekt naszego treningu, a także na bezpieczeństwo. Podeszwa w bucie sportowym musi również posiadać odpowiednią amortyzację, która ochroni nasze stawy przed kontuzjami w przypadku poruszania się na twardym podłożu i wykonywaniu różnego rodzaju skoków. 

Od rodzaju podeszwy zależy również przyczepność buta do podłoża. Zimą należy szczególnie zadbać o to, aby nasze buty stabilnie trzymały się na nawierzchni, po której się poruszamy. O tej porze roku musimy bowiem liczyć się z tym, że podłoże może być mokre i śliskie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup obuwia o dość miękkiej, przyczepnej podeszwie i głębszym bieżniku.

Rozmiar buta 

Na koniec warto wziąć pod uwagę kwestie związane z rozmiarem obuwia sportowego. Powinno ono być nieco większe niż buty, które nosimy na co dzień. Stopa podczas aktywnego ruchu potrzebuje bowiem nieco więcej miejsca, gdyż może przesuwać się w tył lub przód. Warto więc wybrać rozmiar buta o 0,5-1cm większy niż normalnie kupujemy.

Powyższe wskazówki powinny pomóc w doborze odpowiedniego obuwia sportowego na zimę, dzięki czemu będziemy czerpać maksimum satysfakcji z naszej aktywności fizycznej.