Tutaj jesteś

Czy treningi EMS naprawdę działają? Sprawdzamy!

5 kwietnia 2022 Sport

Elektrostymulacja mięśni jest coraz częściej rekomendowana jako skuteczny sposób na zrzucenie nadmiaru kilogramów oraz na rozbudowę i wzmocnienie mięśni. Czy rzeczywiście jest to dobry wybór dla osób, które chcą o siebie zadbać? Oto najważniejsze informacje dotyczące treningów EMS!

Czym jest EMS?

Elektrostymulacja mięśniowa, czyli w skrócie EMS (Electric Muscle Stimulation) jest rodzajem procesu, w trakcie którego dochodzi do stymulacji mięśni przez prąd. Na skutek takiego oddziaływania dochodzi do intensywnej pracy mięśni.

Treningi EMS są w użyciu już od wielu lat. Początkowo jednak były bardzo drogie i mogły pozwolić sobie na nie nieliczne osoby, na przykład popularni sportowcy. Z czasem technologia EMS stała się jednak tańsza i obecnie swoje treningi tego typu może rozpocząć każdy.

Treningi EMS – na czym polegają?

Elektrostymulacja mięśni jest rodzajem procesu, który w połączeniu z ruchem pozwala na stworzenie bardzo skutecznego i wszechstronnego treningu.

Takie treningi prowadzone są obecnie w klubach sportowych, które dysponują specjalnymi urządzeniami do EMS. Również sprzęt do EMS można kupić samodzielnie w sklepach.

Podczas treningów elektrostymulacji mięśniowej dochodzi do przekazywania bezpiecznych impulsów elektrycznych do tkanki mięśniowej. Impulsy te emitowane są przez urządzenie do EMS i dostarczane za pomocą elektrod.

Jednocześnie podczas stymulowania mięśni prądem elektrycznym należy wykonywać ruchy, co powoduje, że mięśnie mogą wtedy pracować jeszcze intensywniej niż w trakcie zwykłej aktywności fizycznej. W efekcie możliwe jest uzyskanie bardzo dobrych efektów nawet przy prostych, nieforsownych ćwiczeniach.

W klubach sportowych treningi EMS odbywają się jako treningi personalne. Wtedy nad ćwiczącą osobą cały czas czuwa trener personalny. Dobiera on również dla niej odpowiedni program na urządzeniu do EMS, aby można było uzyskać optymalny efekt i łatwiej dążyć do obranego celu. W taki sposób prowadzony jest również trening EMS w Studiu InTime na warszawskim Mokotowie.

Kto może korzystać z treningów elektrostymulacji mięśniowej?

Treningi EMS skierowane są do tych osób, którym zależy na uzyskaniu jeszcze lepszych rezultatów związanych z aktywnością fizyczną, ale jednocześnie nie mogą one poświęcać dużo czasu na ćwiczenia.

Z tego względu treningi elektrostymulacji mięśniowej są skierowane do każdego, kto chciałby zrzucić nadmiar kilogramów czy też wzmocnić swoje mięśnie, ale bez spędzania wielu godzin na siłowni każdego tygodnia.

W przypadku treningów EMS wystarczy zaledwie 20 minut tygodniowo, co pozwala na spalenie nawet do 1300 kcal. Jest o efekt porównywalny ze spędzeniem nawet 2-3 godzin na siłowni.

Jednocześnie należy wskazać, że treningi EMS są bardzo bezpieczne i może skorzystać z nich praktycznie każdy.

Warto jednak pamiętać, że takie treningi mają też przeciwwskazania. Wśród nich znajdują się głównie:

  • choroby serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • nowotwory
  • ciąża

Jaki efekty pozwala uzyskać trening EMS?

Za pomocą treningów EMS można osiągnąć bardzo atrakcyjne efekty bez konieczności częstego odwiedzania siłowni. Za pomocą tego typu treningów można zarówno spalać kalorie, jak i kształtować swoje ciało, aby w ten sposób poprawić swój wygląd, zdrowie i samopoczucie.

Również treningi tego typu mogą być prowadzone przez osoby w trakcie rehabilitacji, u których forsowne ćwiczenia nie są wskazane.

Wobec tego trening EMS może być ciekawą alternatywą dla zwykłych treningów. Warto zapisać się na próbne zajęcia do klubu, aby dowiedzieć się, na czym dokładnie polegają tego typu ćwiczenia.

Redakcja slimxl.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie dieta, zdrowie, sport oraz stylowy lifestyle łączą się, aby pomóc Ci w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia i witalności! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca diety, zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej łączy się z inspirującymi artykułami o codziennych nawykach i życiu pełnym energii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czarne bluzy sportowe na trening i nie tylk