Planujesz rodzinny urlop, a Twoja pociecha nie potrafi jeszcze samodzielnie pływać? Połącz przyjemne z pożytecznym i zorganizuj wyjazd wraz z nauką pływania!
Jak nauczyć dziecko pływać?
Pływanie to bardzo przydatna umiejętność i warto opanować ją już w okresie dzieciństwa. Dodatkowo wspomaga ona rozwój ruchowy, aktywując różne grupy mięśniowe i stawy. Zapewnia przy tym mnóstwo dobrej zabawy.
Zaleca się, aby nauka pływania rozpoczęła się u dziecka około 4-6 roku życia, ale wtedy, gdy nie zdobyło ono jeszcze tej zdolności, każdy czas będzie dobry, by zaznajomić się z podstawowymi technikami pływackimi.
Nauka pływania u dzieci może odbywać się na dwa sposoby – pod okiem instruktora albo z rodzicami.
Gdy decydujemy się na samodzielną naukę, warto wybrać odpowiednie miejsce oraz akcesoria, które będą wtedy bardzo pomocne. Dodatkowo trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Gdzie warto wyjechać?
Dobór odpowiedniego miejsca do nauki pływania ma bardzo duże znaczenie. Gdzie zaplanować swój urlop?
Wielu rodziców wybiera kurorty nad morzem lub w pobliżu jezior. Należy jednak pamiętać o tym, że nauka w takich naturalnych zbiornikach może być utrudniona. Nierówne, często nieprzyjemne dla stóp dno, fale, zanieczyszczenia w wodzie to główne problemy. Nie można też uczyć dziecka pływania w rzece, której nurt porwie niewprawnego pływaka.
Lepszym wyborem będzie hotel z basenem dla dzieci. Można wtedy połączyć wypoczynek na urlopie z nauką pływania malucha.
Wiele hoteli zapewnia darmowy wstęp do strefy basenów dla swoich gości. Dodatkowym atutem będzie możliwość prowadzenia nauki pływania przez cały rok. Podgrzewana woda w basenie pozwoli na zdobywanie pierwszych umiejętności pływackich nawet podczas zimowych ferii. Nadzorowany basen o głębokości dopasowanej do małych pływaków może być zatem optymalnym rozwiązaniem.
Co przyda się do nauki pływania?
Podczas nauki bardzo pomocne będą akcesoria do pływania. Podnoszą poziom bezpieczeństwa, ponieważ umożliwiają unoszenie się na wodzie, a także pozwalają na oswojenie się z nowym otoczeniem.
Do nauki pływania u dzieci bardzo często używane są nadmuchiwane rękawki, które określane są również jako pływaczki lub skrzydełka. Założone na ręce ułatwiają dziecku unoszenie się na wodzie na brzuchu i na plecach, jednocześnie umożliwiają wykonywanie ruchów rękoma i nogami, by poznać różne style pływackie.
W nauce pływania mogą pomagać również pasy wypornościowe dostępne w różnych wielkościach dla młodszych i starszych dzieci. Zapinane są w pasie i uniemożliwiają pełne zanurzenie. Stosowane są też deski piankowe lub plastikowe oraz piankowe makarony.
Nie zaleca się natomiast korzystania z kółek do pływania. Dziecko może wypaść z kółka lub obrócić się w nim do góry nogami i znaleźć się pod wodą.
Nauka pływania – pamiętaj o bezpieczeństwie!
– Przez cały czas nadzoruj dziecko, nawet jeżeli korzysta z akcesoriów do pływania.
– Nie wrzucaj dziecka do wody.
– Nie spożywaj alkoholu.
– Poruszaj się w wyznaczonych strefach przeznaczonych do pływania.
– Nie wchodź do wody bezpośrednio po jedzeniu lub opalaniu.